یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین سوال‌هایی که معمولا با ما مطرح می‌شود این است که آیا یوگا برای آرامش خوبه؟ برای آمادگی بدنی و تمرکز ذهن چطور؟ هم‌چنین بسیاری از افراد به دنبال دلایل کافی برای شروع یوگا می‌گردند.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب به 21 دلیلی می‌تواند شما را برای شروع یوگا قانع کند اشاره کنیم.

باور داریم که دامنه اثرات مثبت یوگا بر ابعاد مختلف زندگی ما بسیار بیش‌تر از 21 مورد است؛ با این حال سعی کردیم مهم‌ترین دلایل اهمیت آموزش یوگا را در قالب این مطلب به شما ارائه کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این 21 دلیل بپردازیم.

1بهبود کیفیت زندگی به‌طور عمومی

زمانی که تمرینات و آموزه‌های یوگا را وارد برنامه زندگی خود می‌کنید، در تمام جنبه‌های زندگی تغییر را مشاهده می‌کنید. در کل حس مثبت نگری و آرامشی که یوگا به ما می‌دهد باعث می‌شود سطح کیفیت زندگی بالا رود و میزان توجه به جنبه‌های مثبت زندگی بیشتر شود.

تمامی این تأثیرات توسط پرتوجویان یوگا تأیید شده است و اثرات مثبت یوگا در زمان کوتاهی در زندگی آن‌ها مشاهده شده است. بنابراین، اثرات یوگا در بهبود کیفیت زندگی فرد، چیزی فراتر از یک ادعاست و به صورت تجربی اثبات شده است.

۲. افزایش تمرکز ذهنی با شروع یوگا

در تمرینات تعادلی یوگا، توجه ویژه به انجام حرکت و در عین حال هماهنگی تنفس با بدن موجب می‌شود شما روی تمرکزتان تمرین کنید و آن را بهبود دهید. همچنین در یوگا تکنیک‌های متنوعی برای پرورش ذهن و تمرکز وجود دارد که با انجام آن‌ها قدرت تمرکزتان بالا می‌رود.

3بهبود حافظه و جلوگیری از آلزایمر

با توجه به این که یوگا شامل مجموعه‌ای از تمرینات بدنی و ذهنی است، شما با تمرکز و توجهی که در یوگا می‌آموزید و در کنار آن تمرینات تعادلی-تمرکزی انجام می‌دهید، با استمرار این فرایند کمک شایانی به فعال بودن سلول‌های خاکستری مغزتان می‌کنید.

در تمرینات تعادلی به ویژه، هماهنگی بین قسمت های راست و چپ بدن و یا بین دست‌ها و پاها، شما نیاز به توجه بیش‌تری دارید و همین امر مغز شما را پویا نگه می‌دارد و از زوال عقل جلوگیری می‌نماید.

اگر حافظه را به عنوان سپرده‌ای برای آینده در نظر بگیریم، انجام تمرینات یوگا و بهره‌گیری از آموزه‌های آن، یکی از بهترین روش های سرمایه‌گذاری برای آینده‌تان محسوب می‌شود.

4. افزایش استحکام و قدرت عضلانی و جلوگیری از تحلیل عضلات در سنین بالا

یکی از موارد شایع در جوامع امروزی، تحلیل عضلات در سنین بالا است که عمده دلیل آن، عدم تحرک کافی و عدم استفاده لازم از عضلات بدن است. در تمرینات بدنی آساناهای یوگا مجموعه تمریناتی وجود دارد که تک تک عضلات بدن را درگیر نموده و روی تمامی اندام‌ها به‌طور تخصصی کار می‌کند.

در نتیجه، شما بدون نیاز به فشار زیاد می‌توانید این تمرینات را انجام دهید. همچنین، با انجام حرکات قدرتی می‌توانید همواره در بدن به صورت آهسته و پیوسته و بدون نیاز به دمبل یا باشگاه عضله‌سازی کنید.

5کمک به افزایش عملکرد سیستم ایمنی و حفظ سلامتی

یکی از موارد حائز اهمیت در حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن، داشتن ذهنی سالم و شاداب است. اکثر پزشکان به این موضوع اشاره کرده‌اند که افرادی که آرامش بیش‌تر و ذهن رهاتری دارند، دارای بدن سالم‌تر و مقاوم‌تری هستند.

یوگا یکی از بهترین روش‌ها برای کسب آرامش و بالا بردن حس شادی درونی است و به شما این کمک را می‌کند تا از افکار منفی و بیمارگونه دور شوید و در نهایت، قدرت سیستم ایمنی بدنتان را با کمک این آموزه ها و تعالیم درست زیستن بالا ببرید.

6. بهبود عملکرد در سایر رشته‌های ورزشی

همان‌طور که می‌دانید در تمرینات یوگا شما اثر ویژه‌ای بر روی اصلاح بدن تجربه می‌کنید. یوگا با داشتن تمرینات عالی و اثربخش کششی و منعطف کردن مفاصل می‌تواند پیش‌نیاز عالی برای گرم کردن در سایر رشته‌های ورزشی باشد و باعث جلوگیری از آسیب دیدگی ورزشی شود.

امروزه مربیان بسیاری، از تمرینات و آساناهای یوگا در طراحی تمرین‌های رشته ورزشی خود بهره می‌گیرند.

7بهبود کیفیت خواب

به دلیل رفع تنش‌ها در بدن و باز شدن انقباضات عضلانی و هم‌چنین خالی‌شدن ذهن از محتویات روزانه و افکار منفی که در نتیجه انجام تمرینات یوگا رخ می‌دهد، شما می‌توانید بر مشکل بی‌خوابی یا بدخوابی خود غلبه کنید و کیفیت خواب خود را بهبود بخشید.

شروع یوگا برای یک خواب بهتر

8فعال‌سازی بیشتر انرژی و بالابردن توان بدنی و جلوگیری از خستگی‌ و فرسودگی

آیا گاها به دلیل کسلی و یک‌جا نشستن احساس خستگی یا فرسودگی به سراغتان می‌آید؟ یوگا به شما این امکان را می‌دهد تا انرژی‌های بلوکه‌شده درونتان را آزاد کنید، انقباضات بدنی را رها کنید و با انجام تکنیک‌های اصولی و تخصصی میزان توانمندی بدنتان را افزایش دهید.

در نتیجه به مرور حس شادابی و انرژی را در درونتان کشف کنید. تمرینات یوگا بر پایه اصول بدن انرژیک بنا شده است و علاوه بر بعد جسمانی روی بعد ذهنی و انرژی نیز اثر می‌گذارد. در نتیجه، به مرور زمان به تعادل در چاکراهایتان می‌رسید و همین امر موجب برطرف شدن خستگی‌ها و بی‌حوصلگی‌ها می‌شود.

9. وضوح ذهنی بیشتر و شکوفایی خلاقیت

زمانی که یوگا را شروع می‌کنید به مرور زمان ذهن‌تان از افکار بیهوده و قدیمی خالی می‌شود، زندگی در لحظه را تجربه می‌کنید و در نتیجه آرمش فکرتان بیشتر می‌شود. همین موضوع کمک شایانی می‌کند به وضوح ذهنی و افزایش خلاقیت و نوآوری شما.

با خالی شدن محتویات منفی و دور شدن افکار بیهوده، شما این فرصت را به دست خواهید آورد تا به اهداف و برنامه‌های مهم زندگی‌تان فکر کنید و در طول تمرینات تمرکزی و مراقبه‌هایتان بتوانید وضوح ذهنی خودتان را ارتقا دهید.

در نتیجه، خلاقیت شما در مسیر حرکت به سمت اهدافتان شکوفاتر می‌شود. هر چه بیشتر از قوه خلاقه خود استفاده کنید، خلاقیت شما بیشتر ارتقا می‌یابد.

10. بهبود بافت پوست و جلوگیری از روند پیری

انجام آساناهای مختلف، به ویژه تمرینات معکوسی که یوگا توصیه می‌کند و هم‌چنین تمرینات تنفسی پرانایاما اثر ویژه‌ای بر بهبود کیفیت پوست و جلوگیری از روند پیری دارد.

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که کاهش سرعت تنفس و کم‌شدن تعداد دم و بازدم‌ها در یک دقیقه، باعث افزایش طول عمر می‌شود و همین امر در یوگا به وقوع می‌پیوندد.

شما به کمک یوگا یاد می‌گیرید تنفس‌تان را کنترل کنید و به آهستگی دم و بازدم کنید یکی از مهم‌ترین نتایج آن شادابی و بهبود کیفیت پوست و پیشگیری از روند پیری است. در نتیجه بر شادابی و طول عمر شما اثرگذار خواهد بود.

11. افزایش استحکام بافت استخوانی و مفاصل و پیشگیری از پوکی استخوان

یکی از شایع‌ترین مشکلات به‌ویژه در سنین میان‌سالی و بالاتر، پوکی استخوان و یا تحلیل استخوان‌ها و مفاصل است. مجموعه تمرینات و آساناهای یوگا با آگاهی بر مفاصل بدن، موجب استحکام و تقویت استخوان‌بندی بدن می‌شود و با انجام تمرینات یوگای درمانی می‌توانید انحرافات و مشکلات پیش‌آمده را تا حد زیادی بهبود ببخشید.

در کنار تمرینات بدنی، توصیه‌های تغذیه ای آیورودا نیز به عنوان مکملی برای تمرینات یوگا، می‌تواند اثر قابل توجهی در افزایش استقامت استخوان‌بندی بدن داشته باشد.

شروع یوگا برای درمان زانو درد

12. بهبود وضعیت روحی و ایجاد حس شادی و رضایت از زندگی

همان‌طور که بارها در موارد قبلی اشاره کردیم، یوگا یک پکیج کامل است که هم بر جسم شما اثرگذار است و هم بر روی ذهن و روان شما. در نتیجه، مدت کوتاهی بعد از شروع یوگا و انجام تمرینات یوگا حس شادابی و سلامتی خواهید کرد و دیدگاهتان در مورد زندگی تغییر می‌کند.

به مرور زمان می‌توانید بر تنش‌ها و محدودیت‌هایتان غلبه کنید و همین امر موجب افزایش حس رضایت درونی و احساس شادابی در شما می‌شود. زمانی که در می‌یابید دردهایتان کم و یا به‌طور کل از بین رفته، افکار منفی به سراغتان نمی‌آیند و در تعادل بیشتری هستید.

13. افزایش تعادل

یک بخش مهم و اساسی در یوگا انجام تمرینات تعادلی است. هم چنین، شما در طول تمام جلسات یوگا دائما باید همزمان با انجام حرکات و آگاهی از بدن، روی دم و بازدم‌هایتان نیز آگاه باشید و همین موضوع نیازمند تمرکز بیشتر و ایجاد تعادل و هماهنگی بیشتری است.

14. افزایش انعطاف بدنی

یوگا مجموعه وسیعی از تمرینات کشسانی دارد که از پایه تا پیشرفته طراحی شده‌اند. با شروع یوگا و انجام تمرینات آن، این کشش‌ها به مرور اثر خود را می‌گذارند و خشکی و سختی بدنتان کم می‌شود و جایش را به رهایی و انعطاف بدنی می‌دهد.

همین امر موجب می شود به راحتی عضلات خود را حرکت دهید و زود دچار خستگی یا انقباضات عضلانی نشوید. تمرینات کشسانی اثر فوق العاده ای بر رفع خستگی دارد.

15. کمک به قوای روحی و بالا بردن ظرفیت در برابر ناملایمات

همه ما در معرض مشکلات و افکار منفی هستیم، عوامل مختلفی گاها جسم و ذهن ما را درگیر خود کرده و موجب افسردگی و به‌هم‌ریختگی درون ما می‌شوند. زمانی که یوگا را به برنامه زندگی خود وارد می‌کنید به مرور روحیه قوی‌تری پیدا می‌کنید،

با شروع یوگا، ظرفیت تان بالا می رود و هر موضوعی نمی تواند بر روی شما اثر بگذارد. هم‌چنین، تمرینات اخلاقی و ذهنی یوگا به شما یاد می‌دهد که با دنیای پیرامون خود چگونه رفتار کنید تا همواره در آرمش باشید.

شروع یوگا برای بالابردن آستانه تحمل

16. کمک به کاهش چربی اضافی و داشتن تناسب اندام

یوگا نیز مانند سایر رشته‌های ورشی، کلی تمرینات قدرتی دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید چربی‌سوزی داشته باشید. هم چنین برنامه غذایی یوگی و لایف استایل صحیح زندگی در یوگا به شما یاد می‌دهد چگونه برنامه غذایی خود را بچیینید تا از ورود مواد مضر به بدن‌تان جلوگیری کنید.

از طرفی تمرینات یوگا به‌گونه‌ای هستند که شما را به سمت تعادل هدایت می‌کنند و اگر شما دچار پرخوری یا بدخوری باشید به مرور به تعادل می‌رسید. پس شروع یوگا یک قدم بسیار مهم در راستای داشتن سبک زندگی سالم و اندام متناسب است.

17. کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته

یکی از مزایای یوگا اثر مثبت روی عملکرد قلب و سیستم خون‌رسانی بدن است. از طرف‌ دیگر، یوگا به دلیل ایجاد حس آرامش در قلب موجب رفع اضطراب ها و تنش‌ها می‌شود.

اگر می‌خواهید در مورد این موضوع بیشتر بدانید، مقاله اثر یوگا بر پیشگیری از بیماری قلبی را مطالعه فرمایید.

18. کمک به سلامت ستون فقرات و کاهش دردهای ناحیه کمر به‌ویژه دیسک و سیاتیک

تمام تمرینات بدنی یوگا حول محور ستون فقرات است، به همین دلیل یک یوگی از ستون فقرات سالمی برخوردار است. هم‌چنین در تمرینات یوگا، آساناهای مختلفی برای تقویت عضلات کمر و رفع درد سیاتیک یا درمان دیسک وجود دارد و کافی است شما  یوگا را شروع کنید تا از همان اوایل مسیر، تغییر و بهبود را مشاهده کنید.

19. کاهش اضطراب و استرس و بیماری‌های وسواس‌گونه

یکی از شاخصه‌های مهم یوگا، کسب آرامش و رهایی از اضطراب و استرس‌ها است. تمرینات تنفسی یوگا تاثیر ویژه‌ای بر عملکرد مغز و کاهش تنش‌های درونی دارد. از طرفی انجام حرکات خم به عقب در یوگا موجب غلبه بر ترس‌های درونی و حرکات ریلکسیشن باعث خالی شدن افکار و اختلالات ذهنی می‌گردند.

محققان بر این باورند شروع یوگا و انجام روزانه بیست دقیقه تمرینات آن تاثیر شگفت‌انگیزی بر وابستگی‌های درونی و اختلالات وسواسی دارد و باعث شناخت و درک بهتر فرد از رفتارهای خود می‌شوند.

20. کاهش وابستگی دارویی

گاها افراد در طول زندگی خود بنا به شرایط و علل مختلف، ناچار به مصرف داروهای شیمیایی می‌شوند. گاه این عوامل آنقدر طولانی مدت می‌شوند که فرد به دارو عادت کرده و حتی با وجود پایان بیماری و رفع مشکل، به آن دارو احساس نیاز و وابستگی می‌کند.

به طور مثال اگر شخصی در طی یک حادثه یا از دست دادن عزیزی، دچار سندروم بی‌خوابی شود و مدتی نیاز به مصرف داروی خواب‌آور شود؛ بعد از مدتی با وجود درمان و رفع اثرات حادثه، باز هم فرد به داروی خواب‌آور نیازمند است و بدون آن نمی‌تواند بخوابد و دچار عادت و اعتیاد به دارو می‌شود.

یوگا با اثرگذاری بر غدد و متعادل کردن ترشح هورمون‌های بدن و داشتن برنامه‌های مختلف ذهنی، باعث می‌شود این عادات و وابستگی‌ها به مرور کاهش یابند و شخص بتواند بر این وابستگی خود غلبه کند. همچنین، یوگا کمک شایانی به افزایش نیروی اراده و اعتماد به نفس در افراد می‌کند.

21. با یوگا یاد می‌گیرید اول خودتان و سپس همه افراد را دوست داشته باشید!

و در پایان، مهم‌ترین دلیل برای شروع یوگا در زندگی روزانه خودتان این است که وقتی شما با کمک تمرینات یوگا به ویژگی‌هایی که در بالا ذکر شد دست پیدا می‌کنید، به خودتان بیشتر اهمیت می‌دهید، در درون با خود به صلح می‌رسید و می‌توانید خودتان را بیشتر دوست داشته باشید. در نتیجه می‌توانید سایر افرد دور و برتان را نیز بیش‌تر دوست بدارید.

آیا این مقاله مناسب بود؟

برروی ستاره ها کلیک کنید

خیلی مناسب 5 / 5. شمارش آرا: 11

تا این لحظه رای داده نشده است.

نوشتن دیدگاه