تاثیر یوگا بر کاهش وزن

یوگا برای کاهش وزن؟ واقعا؟ به‌طور معمول کاهش وزن برای‌مان تداعی‌کننده‌ی رژیم‌های غذایی و ورزش‌های سخت است. یوگا در کجای تصویر کاهش وزن جا می‌گیرد؟ پاسخ این است: کاهش وزن، هدف تمرینات یوگا نیست، اما نتیجه‌ی قطعی آن می‌تواند باشد.

سبک زندگی کم‌تحرک، عادات غذایی ناسالم، کمبود ورزش و سطح بالای استرس از دلایل اصلی چربی اضافی بدن هستند. هرچه شکم و پهلوهای‌تان پهن‌تر شود، سطح خطر بالاتر می‌رود! برای خلاص شدن از شرّ چربی‌های اضافه بدن‌تان هیچ راه میانبری وجود ندارد؛ اما رژیم غذایی درست همراه با ورزش روتینِ مناسب، می‌تواند تا حدود زیادی به کاهش چربی بدن‌تان کمک کند.

یوگا برای کاهش وزن، مناسب‌ترین پیشنهاد بدون کم‌ترین عارضه‌ است. یوگا نه‌تنها به کاهش چربی بدن‌تان کمک می‌کند بلکه به بدن و ذهن‌تان اجازه می‌دهد احساس جوانی و شادابی بیش‌تری کنید.

فکر می‌کنم همه‌ی ما به اندازه‌ی کافی می‌دانیم که مدل قدیمی برای تعادل وزن کار نمی‌کند. “آلبرت انیشتین” جنون را به این شکل تعریف کرده: انجام یک کار تکراری و انتظار نتایج متفاوت! اگر این گفته درست باشد، می‌توانیم بگوییم که جنون زیادی در مفاهیم رایج “رژیم غذایی” و “کاهش وزن” وجود دارد. تجربه نشان داده است که کار از درون به بیرون، قدرت و تأثیرگذاری بیش‌تری نسبت به انجام هر روش دیگری دارد.

توانایی تمرینات یوگا، بیش‌تر از تقویتِ آگاهی و توجه به جنبه‌های جسمی، متمرکز بر به تعادل رسیدنِ بدن است.

بسیاری از ما فقط می‌خواهیم وزن کم کنیم زیرا می‌خواهیم سایز کم‌تری داشته باشیم، با عضلاتی قوی‌تر و زیبایی بیش‌تر. اگر درمورد کاهش وزن استرس دارید، به هر حال به شما کمکی نمی‌کند و حتی مانع آن هم می‌شود. قبل از هرچیز، “کورتیزول” یعنی هورمون استرس است که مانع کاهش وزن‌تان می‌شود و درست به همین دلیل باید آرامش‌تان را حفظ کنید. به‌علاوه، اگر عدد روی ترازو تغییری نکند یا حتی به طرزعجیبی بالا برود، احتمالاً نیاز دارید که از استرس خلاص شوید.

مطمئناً، انجام یوگا در بخش استرس‌زدایی در سفر کاهش‌وزن‌تان بسیار کمک خواهد کرد.

یوگا و کاهش وزن

 

کاهش وزن و رژیم مناسب

کاهش وزن، بیش‌تر ایجاد تعادل است تا فشار بیش از حد به خود وارد کردن. آیا فکر می‌کنید برای لاغر شدن باید ورزش شدید در باشگاه انجام دهید؟ پس بهتر است در این مورد بیش‌تر تحقیق کنید. یک نگاه جامع و درست نسبت به کاهش وزن، می‌تواند روند آن را بسیار آسان کند.

تمرین بیش از حد یا خستگی بیش از حدِ بدن، همراه با عدم استراحت، می‌تواند خطر گرفتگی عضلات، آسیب‌دیدگی، درد و حتی از پا درآمدن را افزایش دهد. تعادل، بهترین راه برای کاهش وزن و حفظ آن است. تعادل باید از نظر رژیم غذایی، ورزش، خواب، استرس و فعالیت کلی بدنی حفظ شود.

باید بدانید که در حالت نرمال، بدن‌تان نمی‌خواهد ذخیره‌ی چربی‌اش را رها کند و این می‌تواند یک روند سرسختانه در کاهش وزن باشد. به‌خصوص برای افرادی که در محدوده‌ی وزن طبیعی سالم هستند. بنابراین انتظار نداشته باشید طی یک هفته 5، 8 یا 10 کیلو وزن کم کنید.

این نوع کاهش وزن، سالم نیست و احتمالاً دوامی هم نخواهد داشت. درعوض سعی کنید حداکثر یک تا دو کیلو کاهش وزن در هفته داشته باشید. واقعیت این است که حتی این مقدار هم خیلی زیاد است! اگر در عرض یک هفته، نیم کیلو کم کنید، آن را یک بُرد بزرگ بدانید.

وقتی صحبت از کاهش وزن می‌شود، مقدار غذایی که می‌خورید اهمیت زیادی پیدا می‌کند. می‌توانید به‌همان اندازه که می‌خواهید، غذا بخورید اما اگر کالری زیادی دریافت کنید، اضافه وزن پیدا می‌کنید. این همان جایی است که محاسبات وارد می‌شوند.

BMI یا شاخص توده بدنی‌تان را محاسبه کنید. این شاخص مشخص می‌کند که در یک محدوده‌ی وزن سالم هستید یا نه و به شما در مصرفِ کالری روزانه‌تان ایده می‌دهد. بعد، مهم است که کل انرژی موردنیاز روزانه و میانگین کالری که در روز نیاز دارید را هم محاسبه کنید.

به‌طور منطقی می‌توانید یک یا دو ماه به این محاسبه‌ی کالری با خیال راحت و بدون آسیب واقعی به متابولیسم بد‌ن‌تان اعتماد کنید. بعد از یکی دو ماه بهتر است یک‌بار دیگر BMI یا شاخص توده بدنی‌تان را محاسبه کنید تا بر اساس آن میزان کالری مصرفی‌تان را کنترل کنید.

برای بسیاری از افراد محدود کردن کالری کار خیلی سختی است. متخصصان معتقدند انجام فقط چند دقیقه یوگا در صبح، به مهار ولع مصرف غذا در طول روز واقعا کمک می‌کند. می‌توانید مصرف پروتئین و فیبر را افزایش دهید تا اشتهای‌تان را کم کنید و مقدار زیادی آب بنوشید.

چیزی‌که ممکن است حتی دشوارتر از کاهش وزن باشد، خروج از رژیم غذایی کم‌کالری و برگشتن به رژیم غذایی معمول خودتان است. این مدت زمانی که صرف کاهش کالری دریافتی‌تان می‌کنید، برای کاهش وزن بسیار مهم است. اما درست همین قسمتِ برگشتن از رژیم کم‌کالری به رژیم غذایی معمول‌تان است که سخت است!

در پایان دوره‌ی رژیم کم‌کالری، نمی‌توانید بلافاصله به غذا خوردن کامل‌تان برگردید؛ در این صورت بدن به‌سرعت چربی ذخیره می‌کند. این جایی است که افرادی که موفق به کاهش وزن شده‌اند، به دام می‌افتند و درنهایت بیش‌تر از آن‌چه‌که در ابتدا از دست داده‌اند، وزن می‌گیرند.

بنابراین بسیار مهم است که به‌آرامی به میزان کالری دریافتی‌تان اضافه کنید. برای چند روز در هر بار حدود 100 کالری اضافه کنید‌، سپس برای چند روز 100 کالری دیگر اضافه کنید و این کار را ادامه دهید تا زمانی که به رژيم غذایی معمول خودتان برگردید.

نکته‌ای‌که بعد از کاهش وزن و تغییر رژیم غذایی مناسب، باید به آن توجه داشته باشید این است که همچنان مراقب میزان غذا خوردن‌تان باشید تا وزن‌ دلخواه‌تان را حفظ کنید. مهم نیست که چقدر سخت تمرین می‌کنید یا غذای سالم می‌خورید، اگر کالری بیش‌تری دریافت کنید، وزن‌تان را دوباره افزایش می‌دهید.

 

چرا یوگا در کاهش وزن تأثیر دارد؟

اگر می‌خواهید وزن کم کنید، می‌توانید ساعت‌ها گرسنه بمانید و کیلومترهای طولانی بدویید. این یک شعار بیش‌تر نیست. بدن‌تان در حالت گرسنگی یاد می‌گیرد که چطور در وعده‌های غذایی کم‌تر، کالری بیش‌تری ذخیره کند!

از طرف دیگر، به محض متوقف کردن رژیم غذایی‌تان، با برگشت وزن روبه‌رو می‌شوید و به همان‌جایی که شروع کرده‌اید یا حتی سنگین‌تر از آن برمی‌گردید.

رژیم غذایی اثر حداقل مثبتی ندارد؛ به‌همین دلیل است که به‌جای آن تغذیه‌ی سالم را توصیه می‌کنیم. با این حال ورزش قسمت مهمی از معادله‌ی کاهش وزن است. انسان‌ها برای حرکت طراحی شده‌اند!

مشکل گرسنگی طولانی‌مدت این است که سطح قند خون‌تان را به‌هم ریخته و کاهش وزن‌تان را دشوار می‌کند. تمرین منظم یوگا واقعاً به کاهش وزن کمک می‌کند. جلسات کوتاه‌مدت ورزشی که شامل عضله‌سازی می‌شود، می‌تواند روش بهتری برای کاهش وزن باشد. این تمرینات باعث اختلال در قند خون‌تان نخواهد شد و حتی می‌تواند سوخت‌وساز بدن‌تان را تقویت کند.

سؤال این است که چرا وقتی می‌توانید با شروع یوگا نتیجه‌ی قوی‌تری به‌دست آورید، وقت‌تان را صرف انجام کارهای خسته‌کننده می‌کنید؟ مهم‌ترین مزیت جسمانی یوگا ایجاد قدرت عضلانی است. بیش‌تر اوقات یوگا ما را ملزم می‌کند که عضلات شکم و کمر را در طول تمرین درگیر کنیم.

می‌توانید به یوگای داغ بروید که تمرین قلبی- عروقی بیش‌تری را شامل می‌شود و یا می‌توانید تمرین یوگای‌تان را با برخی حرکات هوازی و یا قدرتی ترکیب کنید.

با این حال، به‌یاد داشته باشید بسته به نوع یوگایی که تمرین می‌کنید و توانایی بدن‌تان برای انجام منظم آن، نتیجه متفاوتی دریافت خواهید کرد. به‌طورمثال، اگر تمرینات یوگای‌تان قدرتی باشد، به دلیل شدت تمرینات ممکن است فقط بتوانید هفته‌ای دو یا سه بار تمرین کنید. از طرف دیگر، انواع تمرینات دیگر یوگا هستند که بسته به محدودیت زمانی، احتمالاً بتوانید هر روز بدون احساس خستگی یا ضعف آن‌ها را انجام دهید.

تمرکز بر روی تمرینات پرتحرک‌تر، کمک می‌کند تا در رسیدن به هدف کاهش وزن‌ ایده‌آل‌تان، کالری بسوزانید. تمریناتی که شامل حرکات سریع هستند و باعث ایجاد گرمای داخلی عمیق شده و درعین‌حال توجه زیادی به تنظیم تعادل بدن با توالی‌ها و تغییرات خلّاقانه دارند. به‌طورکلی، جریان هوازی و سرعت مداوم تمرین، باعث ایجاد کالری‌سوزی بیش‌تر و درنتیجه کاهش وزن می‌شود.

در حال حاضر در سراسر جهان تقاضای زیادی برای استفاده از یوگا برای کاهش وزن ‌به‌وجود آمده است که دلیل آن مزایای بیش‌تر یوگا دربرابر عوارض کم‌تر آن است. متخصصان یوگا معتقدند که همه‌ی انواع یوگا، توانایی چربی‌سوزی دارند. همه چیز به نوع طراحی تمرینات و میزان تخصص مربی‌تان بستگی دارد.

اگر به طور خاص نوعی یوگا موردتوجه‌تان قرار گرفته است و می‌خواهید از آن برای تقویت سطح تناسب‌اندام‌تان استفاده کنید و یا در این مورد اطلاعات چندانی ندارید و نیاز به مشورت دارید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع یوگا، با یک مربی متخصص مشورت کنید و همین‌طور دوره‌های مبتدی تا پیشرفته یوگا در طاتاآکادمی را بررسی کنید.

قطعاً می‌توانید از سطوح مختلف یوگا به‌گونه‌ای استفاده کنید که برای شما و اهداف‌تان مناسب باشد.

یوگا برای کاهش وزن

 

اثرات یوگا در کاهش وزن

بسیاری از متخصصان معتقدند که یوگا برای ایجاد تناسب‌اندام سالم به روش‌های مختلف اثرگذار است. بیایید نگاهی به چند روش آن بیندازیم.

  • یوگا توجه ذهن‌تان را نسبت به بدن‌تان بیشتر می‌کند!

ایجاد علاقه به خود، از طریق یوگا، به شما کمک می‌کند تا متوقف شوید و از خودتان بپرسید که چرا بدن‌تان را با غذاهای بی‌ارزش و چه‌بسا مضّر پر می‌کنید.

یوگا به‌جای این‌که در دام رژیم کم یا زیاد بیفتید، به شما کمک می‌کندتا رابطه‌ی طبیعی‌تان را با غذا کشف کنید. غذا خوردن برای سوخت بدن‌تان!

  • یوگا به مبارزه با استرس کمک می‌کند!

استرس، از عوامل مهم افزایش وزن است. یوگا و مدیتیشن می‌توانند به کاهش استرس و کنترل بهتر آن کمک کنند. این‌جاست که مراقبه واقعاً کمک می‌کند. یک تمرین مدیتیشن روزانه می‌تواند فواید فوق‌العاده‌ای برای سلامتی داشته باشد.

  • یوگا بدن‌تان را تقویت می‌کند!

یک تمرین منظم یوگا، روشی عالی برای تقویت بدن و تقویت عضلات است. فایده‌ی ایجاد عضله چیست؟ بافت عضلانی حتی در زمان استراحت، کالری بیش‌تری نسبت به چربی بدن می‌سوزاند. این به‌معنای وزن کم کردن نیست. ماهیچه‌ها چگال‌تر و وزن بیش‌تری نسبت به چربی دارند، اما باید اینچ اینچ را کاهش دهید.

  • یوگا می‌تواند کالری بسوزاند!

تمرینات فعال و شدید یوگا به شما کمک می‌کند تا بیش‌ترین کالری را بسوزانید. این تمرینات می‌توانند به جلوگیری از افزایش وزن کمک کنند.

برخلاف برخی فعالیت‌ها مانند دویدن، بعید است یوگا اشتهای‌تان را افزایش دهد. حتی ممکن است اشتهای‌تان را مهار کند و اگر هدف‌تان کاهش وزن باشد، این یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.

  • یوگا باعث ‌آگاهی ذهنی می‌شود!

آگاهی ذهنی می‌تواند در مورد چگونگی تأثیر غذاهای مختلف بر روی ذهن، بدن و روحیه‌تان، شما را آگاه کند. بعد از یک جلسه تمرین یوگا، احتمالاً هوس غذاهای تازه و فرآوری‌نشده دارید. همچنین یاد می‌گیرید که هر لقمه را با دقت بیش‌تری بجوید، آهسته‌تر غذا بخورید و همین می‌تواند منجر به خوردن کم‌تر شود.

  • یوگا باعث خواب بهتر می‌شود!

خواب باکیفیت با کاهش وزن همراه است. مطالعات نشان داده افرادی که پنج بار در هفته خواب کم‌تری دارند نسبت به گروهی که الگوی خواب مناسبی دارند، چربی‌کم‌تری از دست می‌دهند؛ درحالی‌که هر دو گروه مقدار کالری مصرفی‌شان را کنترل کنند. این موضوع نشان می‌دهد که کاهش خواب، تأثیر نامطلوبی بر سلامتی بدن، از جمله کاهش چربی دارد.

حرف آخر!

یوگا کمک می‌کند تا در طول روز احساس آرامش بیش‌تری داشته باشید، باعث تقویت قدرت ‌بدنی، انعطاف‌پذیری، درمان کمردرد و خواب با کیفیت می‌شود. این‌ها دلایلی است که ما به شما یوگا را پیشنهاد می‌دهیم؛ حالا کاهش وزن را هم اضافه کنید. یوگا در کنار یک رژیم غذایی صحیح، به‌طور قطعی باعث کاهش وزن درست و بدون کم‌ترین عارضه ‌در شما می‌شود.

شرکت در کلاس‌های یوگا روش تمرینی ایده‌آل است، اما تعداد کمی از ما می‌توانیم یا وقت کافی داریم تا بیش‌تر از یک یا دو بار در هفته در کلاس شرکت کنیم.

کلاس‌های آنلاین یوگا، تمرینات در خانه را بسیار راحت‌تر و مفیدتر کرده است. می‌توانید به‌راحتی در این دوره‌ها شرکت کنید و تحت‌نظر مربی متخصص و کارآزموده، یوگا را یاد بگیرید و هر زمان که شرایط مناسبی داشتید و دوست داشتید به انجام حرکات یوگا بپردازید.

هدف نهایی این است که بدن‌تان را دوست داشته باشید و از آن مراقبت کنید. شروع یوگا به هر دلیلی می‌تواند گزینه خوبی باشد؛ علاوه‌بر این، یوگا خودش یک سبک زندگی هم است. با تمرینات قدرتی یوگا کالری بسوزانید و یک نگاه سالم نسبت به غذا و بدن‌تان برای خودتان ایجاد کنید. همه‌ی این‌ها با هم به کاهش وزن‌ و تناسب اندام‌تان کمک می‌کند.

 

منابع:

  1. مدیوم
  2. لاو لایف

آیا این مقاله مناسب بود؟

برروی ستاره ها کلیک کنید

خیلی مناسب 5 / 5. شمارش آرا: 27

تا این لحظه رای داده نشده است.

نوشتن دیدگاه