چاکرای اول یا چاکرای مولادهارا 

در این مطلب قصد داریم به بررسی چاکرای اول که به آن چاکرای ریشه یا چاکرای مولادهارا نیز می‌گویند بپردازیم. قبلا در مورد این‌که چاکرا چیست و چرا اهمیت دارد صحبت کردیم و ازین به بعد هر کدام از چاکراها را به صورت تخصصی‌تر و با جزئیات بیش‌تر بررسی خواهیم کرد. اگر موافق هستید برویم سراغ چاکرای اول یا چاکرای ریشه و به بررسی آن بپردازیم.

چاکرای مولادهارا یا ریشه مربوط به لذات دنیوی و زندگی زمینی است. هر یک از ما با حضور انرژی در این چاکرا چابکی و قدرت خاصی را تجربه می‌کنیم. این چاکرا برای زندگی مادی بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا اگر این چاکرا فعال باشد، با علاقه به زندگی زمینی ادامه می‌دهیم و اگر فعال نباشد بی‌میلی و افسردگی نسبت به زندگی در ما پدید می‌آید. اگر بخواهیم ملموس‌تر بیان کنیم، به‌طور مثال، در افرادی که دچار نقص عضو هستند، متاسفانه این چاکرا آسیب شدید دیده و یا کلا از کار افتاده است.

‌این چاکرا که اولین چاکرای اصلی در بدن است، با نام‌های چاکرای مولادهارا، ریشه‌ای، پایه‌ای، قاعده‌ای و دنبالچه نیز شناخته می‌شود و سمبل آن نیلوفر چهار برگ است. محل چاکرای مولادهارا در آقایان، بین مقعد و دستگاه تناسلی و در بانوان دهانه دستگاه تناسلی است. جهت چرخش دهانه چاکرای مولادهارا در آقایان در جهت عقربه‌های ساعت و در بانوان خلاف عقربه‌های ساعت است. دهانه مولادهارا رو به پایین باز می‌شود و تک چاکرا است؛ به این مفهوم که چاکرای مکمل پشت ندارد.

چاکرای مولادهارا با غرایز اصلی حیوانی بقاء و صیانت نفس و هم‌چنین با غرایزی هم‌چون نیاز به غذا، پناهگاه، سلامتی و امنیت مرتبط است. همان‌طور که در مطلب چاکرا چیست نیز به آن اشاره کردیم، چاکرای ریشه به مرتبه اول از قاعده هرم سلسله نیازهای مازلو مرتبط است. چاکرای ریشه اساس وجود و هویت ماست. این چاکرا که در قاعده ستون فقرات واقع است، با قانون جاذبه ارتباط دارد و ما را به جسم‌مان، دنیای مادی اطراف‌مان و زمین مرتبط می‌سازد. این چاکرا چون صخره خودکفاست.

تمام بخش‌های سخت بدن، دندان‌ها، استخوان‌ها، ستون فقرات، پاها، ناخن‌ها، روده‌ها، مقعد، کلیه‌ها، خون، پروستات و تکثیر سلولی و غده فوق کلیوی کاملا با مولادهارا در ارتباط هستند.

 

چرا تعادل چاکرای مولادهارا مهم است؟

تعادل چاکرای ریشه بسیار با اهمیت است؛ چرا که اگر این چاکرا در تعادل باشد، رابطه جسمانی و عمیقی با زمین تجربه خواهیم کرد، جسمی سالم و پر انرژی خواهیم داشت و در زندگی موفق خواهیم بود. از دیگر نتایج مهم تعادل چاکرای ریشه می‌توان به افزایش رضایت از زندگی، سپاس‌گزاری، خلاقیت و شادی اشاره کرد.

اگر چاکرای ریشه نامتعادل کار کند، افکارتان حول محور مالکیت‌های مادی می‌چرخد. در مسائل احساسی و هیجانی مثل غذا، الکل، رابطه جنسی و … افراط خواهید کرد و تمایل خواهید داشت هر کاری را که دوست دارید انجام دهید بدون آن‌که به نتیجه آن فکر کنید. از لحاظ فیزیکی نیز، مشکلات یبوست و اضافه وزن از نتایج عدم تعادل چاکرای مولادهارا است.

اگر مولادهارا نامتعادل باشد، جز به خواسته خودتان به هیچ‌کس اهمیت نمی‌دهید، احساس عدم امنیت می‌کنید و برای رهایی از این حالت از خشم و غضب استفاده می‌کنید و همیشه ترس از دادن آن‌چه دارید، از درون شما را آزار می دهد.

علاوه‌ بر این‌ها، اگر مولادهارا نامتعادل باشد، تحمل‌تان کم می‌شود، از سختی‌های زندگی فراری می‌شوید، به دنبال راه بی دردسر می‌گردید و تردید و دو دلی آزارتان می‌دهد.

 

چاکرای مولادهارا و کندالینی

چاکرای اول محل استقرار انرژی کندالینی یا همان انرژی حیاتی است. این چاکرا مانند یک مولد برای کالبد فیزیکی عمل می‌کند و این نیروی حیاتی را از کندالینی به کالبد فیزیکی می‌رساند. انرژی کندالینی، همان نیروی «چی» معروف در ورزش‌های رزمی است که دلیل زنده بودن انسان است. وظیفه انرژی کندالینی تامین انرژی جسمی و فیزیکی است.


ورکشاپ آنلاین آموزش چاکرای مولادهارا 

چاکرای مولادهارا
چاکرای اول یا چاکرای مولادهارا را بیش‌تر بشناسیم!

مانترای چاکرای مولادهارا و متعادل‌سازی آن

مانترای چاکرای مولادهارا که باعث چرخش و شارژ چاکرا می‌شود، مانترای سانسکریت «لام» است. برای متعادل کردن این چاکرا، بایستی لوتوس نشسته و به جایگاه مولادهارا تمرکز کرده و مانترای لام را با حرف میم ممتد ادا کنیم؛ یعنی حرف میم را تا جایی که نفس داریم کش دهیم. هنگام ادای این مانترا بایستی لب‌ها و گلو به خارش بیفتند و گلو و قفسه سینه بلرزد.

چنانچه می‌خواهید از مانتراها استفاده کنید، باید توجه داشته باشید که فعال کردن یک چاکرا ممکن است مشکلاتی بوجود آورد. بنابراین لطفا هر هفت چاکرا را شارژ کنید و ترجیحا تحت نظر مربی انجام دهید.

علاوه بر مانترای لام، موسیقی با ریتم یکنواخت و ضربه‌ای مانند طبل و دف و هم‌چنین بالا و پایین پریدن، باعث فعال‌سازی مولادهارا می‌شود. نت دو «do» در موسیقی با مولادهارا در ارتباط است. شنیدن یکنواخت و ممتد نت دو چاکرای اول را شارژ می‌کند و به حرکت وا می‌دارد.

 

برخی از مشخصه‌های چاکرای ریشه

چاکرای مولادهارا یک سری مشخصه‌های مربوط به خود از قبیل رنگ، عنصر، جایگاه و … را دارد که شناختن آن‌ها می‌تواند به شما در فعال‌سازی و متعادل‌سازی این چاکرا کمک کند.

رنگ: قرمز تیره

عنصر: خاک

جایگاه: انتهای ستون فقرات

نماد: سپیده دم، غروب، خاک تازه

قسمت‌های مرتبط در بدن: استخوان دنبالچه مقعد، روده بزرگ، غدد فوق کلیوی، کمر، پاها، ساق‌ها، استخوان‌ها

خصیصه‌های اصلی: ایمنی، بقاء، پناهگاه، جهت‌دار بودن، اعتماد به نفس، اطمینان، سلامت جسمی، پرورش (تغذیه)، حد و حریم‌ها

عصاره گل: توت جنگلی، ذرت

روغن‌ها: اترج (نوعی گلابی)، چوب صندل، وتیور (گیاهی هندی که از ریشه آن برای ساخت عطر استفاده می‌شود)

غذا: پروتئین (مثل سویا، دانه‌های روغنی، خشکبار و سبزیجات)

سنگ‌ها: عقیق قرمز، نار سنگ، در کوهی، سنگی شیشه‌ای از جنس آتشفشان (Obsidian)، یاقوت، صفیر ستاره سیاه، یشم قرمز.

قوه: چاکرای ریشه مرتبط با قوه بویایی

 

نشانه‌های تعادل و عدم تعادل چاکرای مولادهارا

همان‌طور که قبلا در مورد اهمیت و ضرورت تعادل چاکرای مولادهارا صحبت کردیم و از مضرات عدم تعادل این چاکرا گفتیم، در این بخش، یک سری نشانه‌ها و علائمی را که خبر از تعادل یا عدم تعادل چاکرای ریشه می‌دهد معرفی می‌کنیم.

علائم و نشانه‌های عدم تعادل چاکرای ریشه در دو دسته پیامدهای روحی و روانی و پیامدهای فیزیکی نمایان می‌شوند که شناختن هر کدام خالی از لطف نیست.

پیامدهای روحی و روانی: ترس، اضطراب، نا امنی، آسیب‌پذیری، نگرانی، اندوه، افسردگی، خودمحوری، عدم ارتباط، کرختی، بد گمانی، اعتماد به نفس پایین، طمع، احساس تنهایی، انزوا و بی‌اعتمادی و حس بی‌توجهی دیگران به حضور فرد.

پیامدهای فیزیکی: درد پایین کمر، درد سیاتیک، چاقی، بی اشتهایی، یبوست، پروستات، بواسیر، واریس

در طرف دیگر، هنگامی که چاکرای ریشه در حال تعادل است، ارتباط با زندگی قوی و محکم است، اصل و بنیاد ایمن است و احساس امنیت، پایا بودن، زنده بودن و آرامش مستولی است.

چاکرای نخست در صورت متعادل بودن سبب بروز این موارد می‌شود:

–  احساس راحتی و آسایش

–  احساس وابستگی و تعلق خاطر به دیگران

–  توانایی اعتماد به دیگران

–  احساس رضایت، حس آرامش و تعلق به زندگی

فعالیت‌های سودمندی که چاکرای ریشه را تعالی می‌بخشد و آن را در حال تعادل نگه می‌دارد عبارتند از یوگا، پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه سواری، باغبانی و راه پیمایی.

فعال کردن چاکرای اول با استفاده از طبیعت

برای فعال‌سازی چاکرای ریشه از طبیعت نیز می‌توان کمک گرفت. بیدار بودن به هنگام صبح و تابش طلوع و غروب خورشید، چاکرای اول را احیا و هماهنگ می‌کند. برای تماس با انرژی آرام‌بخش متعادل‌کننده و حیات‌بخش سیاره‌مان از راه چاکرای اول، بر روی زمین به حالت لوتوس بنشینید و آگاهانه در رایحه‌ی آن نفس بکشید. اگر بتوانید این دو تجربه را با هم تلفیق کنید، بهترین تاثیر کل نگرانه را بر روی چاکرای اول‌تان خواهد داشت.

 

چگونه انرژی چاکرای مولادهارا را افزایش دهیم؟

همان‌طور که قبلا نیز اشاره کردیم، چاکرای مولادهارا به نیازهای اولیه ما مرتبط است. برای این که انرژی این چاکرا را افزایش دهیم، باید نکاتی را رعایت کنیم و از برخی کارها پرهیز کنیم. به‌طور مثال، با پاکدامنی و همین‌طور بخشش و انفاق، انرژی چاکرای ریشه افزایش می‌یابد و روابط نامشروع به این چاکرا آسیب می‌زند‌.

هم‌چنین، احساس ترس به چاکرای ریشه صدمه می‌زند، ترس‌های مربوط به برآورده نشدن نیازهای جسمانی چاکرای ریشه را کوچک و تیره و آلوده می‌کند .

در پایان امیدواریم این مطلب به دانش شما در مورد چاکراها به خصوص چاکرای ریشه افزوده باشد. چنانچه تمایل دارید نظرتان را در مورد چاکرای ریشه بیان کنید و یا مطلبی به این بحث اضافه کنید، در زیر همین مطلب از نظرات و اشتراک دانش شما استقبال می‌کنیم. علاوه براین، ما در مجموعه طاتا آکادمی ورکشاپ تخصصی چاکرای ریشه را طراحی کرده‌ایم تا در صورت تمایل به شناخت تخصصی این چاکرا بتوانید از این آموزش بهره‌مند شوید.

آیا این مقاله مناسب بود؟

برروی ستاره ها کلیک کنید

خیلی مناسب 3.8 / 5. شمارش آرا: 19

تا این لحظه رای داده نشده است.

1 نظر

نوشتن دیدگاه

عضویت خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مقالات، اطلاع از جشنواره‌ها و دوره‌های جدید طاتا آکادمی در خبرنامه ثبت‌نام کن!