آموزش چاکرای سوادهیستانا

در مطالب قبلی در مورد این که چاکرا چیست صحبت کردیم و چاکرای اول را نیز معرفی کردیم. در این مطلب قصد داریم دومین چاکرا (چاکرای سوادهیستانا) از چاکراهای هفتگانه را معرفی کنیم. 

چاکرای دوم یا چاکرای سوادهیستانا چیست؟

دومین چاکرا، سوادهیستانا نام دارد که به معنی مکان شخصی است. این چاکرا مسئول امور جنسی است. کیفیت، گرایش به جنس مخالف و ایجاد تمایلات جنسی تحت کنترل این چاکراست. این چاکرا به نام‌های جنسی و مرکز پیوند نیز شناخته می شود.

سمبل چاکرای خاجی نیلوفر شش برگ است و به عنصر آب و رنگ نارنجی ارتباط دارد. جایگاه آن بالای استخوان خاجی تقریبا سه انگشت زیر ناف در جلوی بدن قرار دارد. جفت مکملی در پشت خود دارد که چاکرای خاجی نام دارد و به کمیت انرژی جنسی مربوط می‌شود.

سوادهیستانا با حس چشایی، غدد جنسی، تخمدان ها، بیضه‌ها و پروستات ارتباط دارد. اندام‌های تولید مثل، لگن، مثانه، تمام مایعات بدن، مایع لنف، شیره معده و اسپرم ارتباط تنگاتنگی با چاکرای دوم دارند. دهانه چاکرای دوم در مردان از چپ به راست و در خانم ها از راست به چپ می‌چرخد.

با متعادل بودن چاکرای سوادهیستانا در پشت سوادهیستانا، فرد قدرت جنسی خود را حس می‌کند. اگر راه عبور انرژی در این چاکرا مسدود شود، قدرت جنسی ضعیف شده و نا امیدی را به‌وجود می‌آورد. ترس از مرگ باعث نامتعادل شدن این چاکرا می‌شود. این چاکرا همچنین، مرکز هارا (مرکز زندگی) است.

 

برای مشاهده ورکشاپ تخصصی آموزش چاکرای خاجی (سوادهیستانا) کلیک کنید!

 

اگر چاکرای سوادهیستانا درست کار کند، در ارتباط با دیگران باز هستید، بخصوص در مقابل جنس مخالف. تعادل چاکرای خاجی موجب خلاقیت ذهنی و روانی می‌شود و شادی و سرور و اشتیاق در شما ایجاد می کند.

در طرف مقابل، نامتعادل بودن این چاکرا، ریشه در دوران کودکی و بلوغ دارد. بسیاری از کودکان کمبود لذت‌های حسی مانند نوازش و ابراز محبت از طرف والدین و اطرافیان خود دارند و به همین جهت از لحاظ عاطفی فلج و سرد مزاج می‌شوند و زندگی برایشان غم‌انگیز می‌گردد. کمبود محبت و نوازش در کودکان باعث خودارضایی و خیال پردازی جنسی نیز می‌شود.

جالب است بدانید که سامورایی‌ها با شمشیر خود این چاکرا را هدف قرار داده و خودکشی می‌کنند.

 

اهمیت متعادل بودن چاکرای سوادهیستانا

انسداد در چاکرای جنسی مرد، معمولا با انزال زود هنگام یا عدم‌توانایی جنسی همراه است. به همین جهت از آمیزش خودداری می‌کند و انرژی کندالینی او به عقب رانده شده و از چاکرای خاجی در پشت خارج می‌شود. از طرف دیگر، اگر چاکرای خاجی در زنان مسدود شود، باعث کمر دردهای شدید می‌شود.

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که برای فعال‌سازی چاکرای سوادهیستانا چه می‌توان کرد؟ پس در ادامه همراه ما باشید.

خیره شدن به هلال ماه در شب، برای بیداری سوادهیستانا مفید است. نوشیدن جرعه‌ای از آب چشمه و نگاه کردن به آب چشمه و غوطه‌ور شدن در آن و هم‌چنین، گوش دادن به صدای آواز پرندگان نیز چاکرای سوادهیستانا را فعال می‌کند.

مانترای چاکرای دوم، وام است. تکرار این مانترا می‌تواند به تعادل چاکرای سوادهیستانا کمک کند.

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، زمانی که انرژی جنسی فعال می‌شود دو راه پیش روی ماست: یا این‌که با عمل جنسی انرژی را به بیرون هدایت کنیم یا آن‌که انرژی را در کانال سوشومنا به چاکراهای بالاتر صعود دهیم و آن را به احساس و آگاهی و عشق ارتقاء دهیم.

 

سوادهیستانا و روابط و خلاقیت

چاکرای سوادهیستانا، مرکز احساسات، قوای جنسی و خلاقیت ماست. این قسمت، احساس خود باوری، ارتباط (جنسی و غیر جنسی) با دیگران و اعتماد به نفس موجود در خلاقیت را هدایت می‌کند. این چاکرا با جریان هایی عاطفی مثل احساسات، سیال بودن و بی‌پروایی ارتباط دارد. عنصر چاکرای خاجی آب است که همیشه در جریان است و راکد نمی ماند. این چاکرا نشانگر تایید و پذیرش است و توانایی «حرکت با جریان» است.

 

برخی از مشخصه‌های چاکرای سوادهیستانا

چاکرای خاجی یا سوادهیستانا یک سری مشخصه‌های مربوط به خود را دارد از قبیل رنگ، عنصر،  جایگاه و … که شناختن آن ها می تواند به شما در فعال‌سازی و متعادل‌سازی این چاکرا کمک کند. در ادامه به برخی از مشخصه های این چاکرا اشاره خواهیم کرد.

رنگ: نارنجی تیره

عنصر: آب

جایگاه: پایین شکم، پایین کمر، اندام جنسی

اندام‌های مرتبط در بدن: لگن، پایین تنه، اندام‌های جنسی، مثانه، کلیه‌ها، معده، مایعات بدن (اشک، ادرار، خون و ترشحات قاعدگی).

خصیصه‌های اصلی: لذت، لذت جنسی، عواطف، صمیمیت، گرمی و محبت، خلاقیت و اعتماد به نفس

عصاره گل: ریحان و گل ختمی

روغن‌ها: گل یاس، رز و یلنگ یلنگ

غذا: مایعات (مثل آب، انواع آب میوه و انواع چای)

قوه: چشایی

فعال کننده انرژی چاکرا: نور ماه، آب زلال

مانترا: وام

🎼نت سوادهیستانا نت «ر» و نت چاکرای پشتی نت «دودیز» است.

 

پیامدهای نامتعادل بودن چاکرای خاجی

پیامدهای روحی و روانی

از جمله پیامدهای روحی و روانی نامتعادل بودن چاکرای سوادهیستانا می‌توان به از دست دادن احساسات، بیش از حد عاطفی یا پرهیزکار شدن، عدم وابستگی به دیگران و به مسائل عاطفی، تمایلات جنسی آشکار، وابستگی مفرط، خستگی و تمایل به دخالت در هر کاری اشاره کرد. هم چنین، ترس از صمیمیت، ترس از تغییر یا ناتوانی در ایجاد تغییر نیز از علایم نامتعادل بودن چاکرای خاجی هست. ممکن است در اثر عدم تعادل چاکرای خاجی، کمبود انرژی عاطفی یا قلیان عاطفی را تجربه کنیم.

پیامدهای فیزیکی

پیامدهای فیزیکی عدم تعادل چاکرای دوم شامل ناخوشی های زنانگی، نا توانی جنسی، سردی، مشکلات کلیوی، مثانه و ادراری، سفت شدن پایین کمر و کمر درد است.

برای پاک‌سازی و متعادل کردن چاکرای دوم دیدن نور مهتاب. مدیتیشن، رنگ نارنجی و یا پوشیدن لباس‌های رنگی و مشاهده آب‌های زلال و طبیعی در طبیعت، روح و ذات شما را پاک می‌کند.

 

چگونه انرژی چاکرای سوادهیستانا یا خاجی را افزایش دهیم؟

مهتاب و تماشا یا لمس آب‌های زلال خارج از شهر چاکرای دوم را فعال می‌کند. ماه، بخصوص در زمان بدر کامل، احساسات شما را زنده می‌کند و باعث می‌شود تا پیام‌های روحتان را از راه تجسم و رویاهایتان بگیرید. مشاهده آب‌های زلال طبیعی، غوطه‌ور شدن در آن یا نوشیدن جرعه‌ای از آب چشمه درپاک‌سازی و تزکیه روح به شما کمک می‌کند و باعث آزاد شدن احساسات‌تان از گرفتگی‌ها و گره‌ها می‌شود. به این معنا که نیروی حیات مجددا می‌تواند در درونتان جاری شود. اگر بتوانید مشاهده ماه و لمس آب را همزمان تلفیق کنید اثر آن برروی چاکرای دوم چشمگیر خواهد بود.

هنگامی که چاکرای خاجی متعادل باشد، احساس اعتماد به نفس می‌کنیم و می‌توانیم با دیگران رابطه‌ای باز و دوستانه داشته باشیم. می‌توانیم  احساساتمان را به کار گیریم و آزادانه عواطف خود را ابراز کنیم. به خود اجازه می‌دهیم در زندگی به تعادل برسیم و قدر عناصر یانگ و یین وجودمان را بدانیم. این تعادل باعث می‌شود تا در زمان تغییر شرایط، بتواینم همچنان سازگار باشیم، احساس خلاقیت خواهیم کرد و با جریان انرژی زندگی سازگاری خواهیم داشت.

چاکرای خاجی (سوادهیستانا) با فعالیت‌های بدنی، ورزش و یوگا متعادل می‌شود و این چاکرا با تنبلی و بی تحرکی به‌شدت آسیب می بیند.

شما در مورد چاکرای خاجی چه می‌دانید؟ برای ما بنویسید.

آیا این مقاله مناسب بود؟

برروی ستاره ها کلیک کنید

خیلی مناسب 4.2 / 5. شمارش آرا: 30

تا این لحظه رای داده نشده است.

نوشتن دیدگاه

عضویت خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مقالات، اطلاع از جشنواره‌ها و دوره‌های جدید طاتا آکادمی در خبرنامه ثبت‌نام کن!