چاکرای سوم یا چاکرای مانی پورا چیست؟

 در این مطلب می خواهیم چاکرای سوم یا چاکرای مانی پورا را معرفی و بررسی کنیم. در مطالب قبلی در مورد چاکرا و اهمیت شناخت آن صحبت کردیم و دو چاکرای سوادهیستانا و مولادهارا را نیز معرفی کردیم. حال نوبت معرفی سومین چاکرا، یعنی مانی پورا است. پس در ادامه با ما همراه باشید.

سومین چاکرا، چاکرای مانی پورا نام دارد که به شهر جواهر معروف است و با نام شبکه خورشیدی یا سولارپلاکسس نیز شناخته می‌شود. جایگاه این چاکرا زیر جناق سینه است. سمبل آن نیلوفر ده برگ و عنصر آن آتش و رنگ آن زرد است. چرخش چاکرای مانی پورا در آقایان در جهت عقربه‌های ساعت و در بانوان عکس چرخش عقربه‌های ساعت است.

این مرکز انرژی را مرکز درمان معنوی می‌نامند؛ به همین دلیل است که در کسانی که شفاگر هستند این چاکرا بزرگ‌تر از دیگران است.

چاکرای سوم به عزت‌نفس، احساس هدف، هویت شخصی، اراده فردی، هضم و متابولیسم افراد مربوط است. تمام احساسات سرکوب شده انسان در مانی پورا است. از این‌رو، مهم‌ترین وظیفه این چاکرا تطهیر و پاک‌سازی امیال و آرزوهای چاکراهای پایین‌تر است. در واقع، در اينجا هويت اجتماعي خود را مي‌يابيم و در جستجوي اثبات آن هستيم.

مانی پورا با ضمیر ناخودآگاه در ارتباط است در حالی که چاکرای مولادهارا با ضمیر خودآگاه و چاکرای سوادهیستانا با ضمیر نیمه خودآگاه مرتبط هستند.

متعادل شدن چاکراي سوم منوط به يک‌پارچگي احساسات و آرزوها و تجربيات ما است. به اين ترتيب اوضاع و احوال زندگي شفاف مي شود. دلیل اين مسأله اين است که در اثر متعادل بودن اين مرکز، نور درون ما افزايش مي يابد.

چاکراي خورشيدي اغلب به صورت مانعي بين مرکز قلب و جنسيت (چاکراي دو و چهار) عمل مي‌کند. اگر دو چاکراي ياد شده متعادل و مرکز خورشيدي نامتعادل باشد، هر يک از آن‌ها به تنهايي عمل مي کند يعني اين دو پيوند عميقي با يک‌ديگر نخواهند داشت.

وقتي کودکي متولد مي‌شود، بند ناف اِتِري بين او و مادر باقي مي‌ماند. اين رشته‌ها نماينده پيوند انسان‌ها با يک‌ديگر است. هر گاه دو انسان با يک‌ديگر ارتباط برقرار کنند، ريسماني بين چاکراي سوم آنها رشد مي‌کند. هر چه اين رابطه محکم‌تر باشد تعداد و قدرت اين ريسمان ها افزون مي‌گردد.

از طرف مقابل، در مواقع جدايي، رشته‌های ایجاد شده، به تدريج جدا مي‌شوند. در چاکراهاي ديگر نیز، زمانی که افراد با یک‌دیگر ارتباط برقرار می‌کنند، رشته‌هايي رشد مي کنند، با این حال، اهمیت آن‌ها به مهمي آنچه در چاکراي سوم اتفاق می‌افتد، نیست.

درست کار کردن چاکرای مانی پورا، تاثیر بسزایی در زندگی­‌مان دارد. این چاکرا شخصیت ما را می‌سازد و باعث می‌شود از چیزی که هستیم و محیطی که در آن قرار داریم، احساس رضایت و خرسندی داشته باشیم و در نتیجه حس اعتماد به نفس ما را تقویت می‌کند. بنابراین، درست کار کردن این چاکرا را باید جدی بگیریم.

برخی از مشخصه‌های چاکرای مانی پورا

چاکرای مانی پورا یک سری مشخصه‌های مربوط به خود را دارد؛ از قبیل رنگ، عنصر،  جایگاه و … که شناختن آن‌ها می‌تواند به شما در فعال‌سازی و متعادل‌سازی این چاکرا کمک کند. در ادامه به برخی از مشخصه‌های این چاکرا اشاره خواهیم کرد.

رنگ: زرد طلايي

جايگاه: چهار انگشت بالاتر از ناف

قوه: بينايي

عنصر وابسته: آتش

تمايلات: درک و فهم

توانايي: برقراري ارتباط متقابل با دوستان

اندام هاي وابسته: شکم، دستگاه گوارش، کبد، معده، طحال، کيسه صفرا، دستگاه عصبي خودکار

غدد وابسته: پانکراس (کبد)

مانترا: Ram

چاکرای مانی‌پورا

پیامدهای نامتعادل بودن چاکرای مانی پورا

اگر چاکرای مانی پورا از تعادل خارج شود، مشکلات گوارشی ممکن است به‌وجود آید. این مورد می‌تواند در قالب فرایند نامناسب جذب مواد مغذی، یبوست یا سندروم روده تحریک‌پذیر ظاهر شود. عدم تعادل در این مرکز انرژی همچنین با اختلالات تغذیه، زخم معده، دیابت، مشکلات لوزالمعده، کبد و روده بزرگ ارتباط دارد.

هم‌چنین، چنان‌چه اين مرکز انرژی متعادل باشد ولي غشاي محافظ آن پاره شود، مقادير متنابهي عواطف بدون کنترل در انسان سر بر می‌آورد و اين افراد در اين ناحيه (مرکز خورشيدي) احساس درد مي‌کنند و اين مسأله در اثر کار کردن بيش از حد با چاکرای مانی پورا است که شايد به بيماري (از جمله تحليل غده فوق کليوي و …) منجر شود.

ترس از واپس‌زدگی، ترس از کنترل شدن توسط دیگران، ترس از نداشتن اختیار و ترس از قدرتمندان از علایم نامتعادل بودن چاکرای خورشیدی هست و این چاکرا را زرد تیره و کوچک می‌کند.

چگونه انرژی چاکرای مانی پورا را افزایش دهیم؟

زمانی که با چاکرای مانی پورا کار می کنید، تمایل به دستیابی به درک بالاتر از قدرت، فردیت و هویت را در خود پرورش می‌دهید. آیا در مقاطعی از زندگی احساس ناتوانی داشته‌اید؟ این مسأله چگونه بروز پیدا کرده است؟

در بعضی از افراد انسداد انرژی چاکرای خورشیدی باعث می‌شود تا افراد در ابراز وجود ماهرانه با چالش روبرو شوند. در برخی دیگر، این مسأله به صورت عصبانیت، عدم انعطاف رفتاری و ذهنی و رفتار کنترل کننده ظاهر می‌شود و در دسته‌ای دیگر از افراد، به صورت ذهنیت قربانی، ناتوانی و عجز، بی هدف بودن یا فقدان عزیت نفس برای ایستادگی و انجام کارهای مثبت.

چنان‌چه چاکرای خورشیدی متعادل باشد انسان به لحاظ عاطفي و حياتي پربار خواهد شد. بخش پیشین چاکرای مانی پورا اگر درست کار کند، شخص جایگاه خود را در کائنات پیدا می‌کند. اگر این چاکرا متعادل باشد حیات پر باری خواهیم داشت. علاوه بر این، کارکرد مانی پورا در روابط انسانی نقش بسیار مهمی دارد. متعادل بودن آن منجر به دریافت علوم خاص از کائنات در رابطه با زندگی‌های پیشین و رابطه با آن‌ها خواهد شد.

با قرار گرفتن در زیر نور خورشید و همچنین نگاه کردن به گندم‌زار در زیر نور خورشید مانی پورا شارژ و فعال می شود. مشاهده گل آفتابگردان نیز همین کار را می‌کند. نت موسیقایی آن می (mi) است.

برای مشاهده ورکشاپ تخصصی آموزش چاکرای خورشیدی کلیک کنید!

تماشای مزرعه‌ای از گندم رسیده در زیر نور خورشید نشانی است از برکت و فراوانی، برکتی که مکملی است از گرمای خورشید و قدرت تابش. اگر به گل آفتاب‌گردان نگاه کنید، نقش و نگار پیچ و تاب خورده‌ای را می‌بینید که در پیچیدگی شان وحدتی نهفته است. درحالی که گلبرگ‌های آن نور طلایی را از قلب آن به بیرون جاری می‌سازند. با غرق شدن در تماشای این ماندلای طبیعی، درمی‌یابید که در این یگانگی نهفته نظم و حرکت رقص گونه‌ای وجود دارد که تعشعشات آن با انرژی و شعف به نحوی ملایم و دل‌پذیر به بیرون ساطع می‌شود.

انرژی چاکرای خورشیدی با کم خوری و قناعت و آرامش افزایش می‌یابد و با حرص و مال حرام و پرخوری آسیب می‌بیند.‌ بنابراین، برای آزادسازی انرژی این چاکرا، از پرخوری بپرهیزید، از نوشیدنی‌های در دمای اتاق یا گرم بیش‌تر استفاده کنید و استفاده از یخ را به حداقل برسانید. تا حد ممکن از نوشیدن نوشابه و الکل دوری کنید و بین وعده های غذایی زمان استراحت به سیستم گوارش‌تان اختصاص دهید.

کلام پایانی!

مهم نیست که کدام نوع دوشای غالب دارید، می‌توانید از قدرت مانی پورا استفاده کنید تا اراده عزم خود را به روشی سالم در جهت دستیابی به هر هدفی که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید، جزم کنید.

اگر متوجه شدید که در رابطه با تصمیمی گیر کرده‌اید، دچار ابهام شده‌اید یا در یک دوراهی قرار دارید و مطمئن نیستید از کدام راه باید بروید، برای راهنمایی به دنبال حسی درونی در شبکه خورشیدی خود باشید. برای این‌که به این حس درونی آگاه شوید، می‌توانید مراقبه‌ای را با انجام موارد زیر تمرین کنید:

1. چشمان خود را ببندید، دست خود را بر روی ناحیه کمی بالای ناف قرار دهید.

2. مسئله یا معضل مدنظرتان را به ذهن بیاورید.

3. زمانی که به مساله یا معضلی که ذهن‌تان را درگیر کرده فکر می‌کنید و گزینه‌هایی را پیش روی چاکرای مانی پورا می‌گذارید، به عکس‌العمل چاکرای سوم توجه کنید. یک حالت فرو رفتن در این ناحیه یا حالت تهوع می‌تواند به این معنی باشد که تصمیم یا گزینه‌ای که مطرح کرده‌اید اشتباه است.

4. اگر گزینه یا تصمیمی که به چاکرای سوم معرفی می‌کنید صحیح باشد، احتمالا در این ناحیه احساس سبکی خواهید کرد.

بی صبرانه منتظر نظرات شما در قسمت نظرات و سئوالات در پایین همین صفحه هستیم.

منابع

در نگارش این مطلب از منابع زیر استفاده شده است:

چاپورا

یوگا ژورنال

آیا این مقاله مناسب بود؟

برروی ستاره ها کلیک کنید

خیلی مناسب 4.4 / 5. شمارش آرا: 8

تا این لحظه رای داده نشده است.

نوشتن دیدگاه

عضویت خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مقالات، اطلاع از جشنواره‌ها و دوره‌های جدید طاتا آکادمی در خبرنامه ثبت‌نام کن!