چاکرای چهارم یا چاکرای آناهاتا را بیش‌تر بشناسید!

در ادامه مسیر معرفی هفت چاکرا، رسیده‌ایم به ایستگاه چهارم، جایی که متعلق به چاکرای آناهاتا است و در این مطلب قصد داریم از چاکرای چهارم یک بررسی کلی داشته باشیم. با مطالعه این مطلب، با چاکرای آناهاتا بیش‌تر آشنا خواهید شد. پس همراه ما باشید.

چاکرای آناهاتا یا چاکرای قلب چیست؟

چاکرای چهارم آناهاتا، به معنای صدای بی صدا و تصادم ممنوع است. به این معنا که وقتی به آن می‌رسی دیگر هیچ جنگی با هیچ‌کس نداری. همچنین، اين مفهوم، نشان دهنده‌ ارتباط انرژی بين شخص و ديگران است.

چاکرای قلب به جای «من» از «ما» صحبت می‌کند و دلسوزی، خوش‌قلبی، عشق به دیگران و عبادت از این چاکرا نشأت می‌گیرد و مسائل عاطفی در آن ذخیره می‌شوند.

چاکرای قلب را می توان نقطه تعادل بین سه چاکرای تحتانی (جسمی) و سه چاکرای فوقانی (روحی) در نظر گرفت. این چاکرا مرکز تمام چاکراها و بدن است و هماهنگی و هم‌سویی و عشق با کل جهان هستی را از این چاکرا می‌توان تجربه کرد. اگر این چاکرا کاملا متعادل باشد، شخص می‌تواند در هوا معلق شود و جسم او بر جاذبه زمین غلبه می‌کند.‌

برخی از مشخصه‌های چاکرای آناهاتا

سمبل چاکرای آناهاتا، نیلوفر دوازده برگ، عنصر آن هوا، سنگ مربوط به آن یاقوت سرخ و رنگ آن سبز زمردی (در مراحل بالاتر به رنگ صورتی) است. با حس لامسه و با غده تیموس در ارتباط است و اندام‌های قلب، قفسه سینه، دنده‌ها، دستگاه گردش خون، ریه‌ها، پوست، دست‌ها و قسمت بالای پشت با این چاکرا در ارتباط هستند.

جایگاه آناهاتا درست وسط قفسه سینه و اساسی‌ترین وظیفه آن، تجربه عشق است. خصیصه‌های اصلی این چاکرا عشق، ترحم، مهربانی، روابط، بخشش، آرزو، خودباوری، همدردی و جلب نظر دیگران است. عصاره مربوط به آن عصاره گل رز، عطر بهار نارنج و آویشن و غذای مناسب برای این چاکرا غذاهای حاوی سبزیجات برگ‌دار است.

چه عواملی باعث متعادل شدن چاکرای آناهاتا می‌شود؟

بله گفتن به همه (نافی توانایی نه گفتن نیست بلکه منظور از بله گفتن بحث پذیرا بودن و گشاده رو بودن است) و پذیرا بودن آنچه که برایتان اتفاق می‌افتد، موجب گشوده شدن این چاکرا می‌شود.

رضایت از زندگی و شکرگزاری کمک می‌کند که چاکرای آناهاتا متعادل بماند. قابلیت شگرف این چاکرا این است که می‌تواند به اندازه تمام کائنات بزرگ شود و همه را در بر گیرد. آناهاتا در شفادهی و درمان بیماران نیز دخل و تصرف دارد. رنگ سبز آناهاتا نشانه سلامتی و صورتی نشانه عشق الهی و فداکاری است.

اگر کسی را از صمیم قلب دوست داشته باشیم، از آناهاتای ما به کیفیت نوع عشق‌مان رشته‌هایی سیمین یا طلایی که در متافیزیک به بند سیمین معروف هستند، به چاکرای قلب آن شخص وصل شده و گره می‌خورد و احساسات و عشق را بین آن دو مخابره می‌کند.

انرژی چاکرای قلب با محبت و عشق افزایش می‌یابد، این چاکرا با حسادت و نفرت آسیب میبیند.هرنوع ترس در مورد بخشیدن یا پذیرش عشق از علایم نامتعادل بودن چاکرای قلب است و این چاکرا را کوچک و آلوده می‌کند. بنابراین، برای متعادل بودن این چاکرا، باید از این دست ترس‌ها اجتناب کنید.

پیاده روی آرام در فضاهای سبز، کل وجودتان را از راه چاکرای قلب هماهنگ می‌کند. هر شکوفه حامل پیامی از عشق و شعف و پاکی است. بگذارید این‌چنین، شکفتن درقلب شما نیز جاری شود. به‌خصوص گل‌های صورتی رنگ در حیات بخشیدن و سلامتی انژری‌های چاکرای آناهاتا موثر است.

آسمان صورتی رنگ با ابرهای لطیف به قلب‌مان روشنایی می‌دهد؛ بگذارید زیبایی و لطافت رنگ‌های این تابلوی نقاشی درآسمان، شما را دربرگیرد و با خود ببرد.

تقویت چاکرای آناهاتا

علاوه بر این‌ها، برای به تعادل رساندن چاکرای قلب می‌توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

۱- ﺳﻌﯽ ﮐﻨﯿﺪ ﺍﺣﺴﺎﺳﺎﺕ ﺳﺮﮐﻮﺏ ﺷﺪﻩ ﺗﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺮﻭﺯ ﺩﻫﯿﺪ.

۲- ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ ﻭ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺑﺒﺨﺸﯿﺪ.

3- ﺍﮔﺮ ﺍﺭﺗﺒﺎﻃﯽ ﺑﻪ ﻧﻔﻊ ﺷﻤﺎ ﻧﯿﺴﺖ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺗﻤﺎﻡ ﮐﻨﯿﺪ. ﺳﻌﯽ ﮐﻨﯿﺪ ﺑﺮ ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ ﻣﺴﻠﻂ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺑﺎ ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ ﺩﻭﺳﺖ ﻭ ﺭﻓﯿﻖ ﺑﺎﺷﯿﺪ.

رایحه درمانی با عطر گل سرخ، امواج عاشقانه و ملايمي به چاكراي قلب وارد مي‌كند و باعث می‌شود كه قدرت عشق در شما تقويت شود.

پیامدهای نامتعادل بودن چاکرای آناهاتا!

اگر این چاکرا نامتعادل باشد ترس از طرد شدن مانع عشق ورزی ما می گردد. با همگان سرد و بی احساس رفتار می کنیم تا جایی که سنگدل می شویم. برای پاکسازی این چاکرا پیاده روی در چمن‌زار سبز و نگاه کردن به گلهای صورتی، پیشنهاد می‌شود. مانترای آناهاتا «یام» و نت آن نت «فا» است.

پیامدهای روحی و روانی نامتعادل بودن چاکرای قلب می‌تواند رنجش، سوءظن، حس مالکیت، وابستگی، بی‌عاطفگی، بی‌ارادگی، غم و اندوه، مالیخولیا و افسردگی و پیامدهای فیزیکی آن، بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون، سکته، ناخوشی‌های تنفسی، مشکلات کتف و شانه و بالای کمر باشد.

چاکرای پشت آناهاتا، به تمایلات نفسانی و اراده مربوط می‌شود. اگر درست کار کند، مثبت اندیش خواهیم شد. اگر این چاکرا معکوس بچرخد متاسفانه مشیت الهی را بر ضد خواست خود می‌پنداریم، کمک کردن و یاری رساندن به انسان‌ها برایمان بی ارزش می‌شود و به‌جای آن‌که آن‌ها را دوست داشته باشیم و یاور آن‌ها باشیم، آن‌ها را نادیده می‌گیریم.

اگر هر دو چاکرای جلو و پشت آناهاتا درست و هماهنگ کار نکند، بجای عشق ورزیدن و اعتماد به دیگران، در روابط‌مان اعمال قدرت می‌کنیم.

جمع‌بندی پایانی!

همان‌طور که گفتیم، ﺍﯾﻦ ﭼﺎﮐﺮﺍ ﺑﻪ ﻋﺸﻖ ﻭﺭﺯﯾﺪﻥ ﻭ ﻣﺤﺒﻮﺏ ﺷﺪﻥ ﻭ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺑﺮﻗﺮﺍﺭ ﮐﺮﺩﻥ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﻣﯽ‌ﺷﻮﺩ. بنابراین، اگر ﭼﺎﮐﺮﺍﯼ ﻗﻠﺐ شما سالم باشد ﺷﻤﺎ ﻓﺮﺩﯼ ﺑﺎ ﻣﺤﺒﺖ, ﺩﻟﺴﻮﺯ ﻭ ﺑﺎ ﺷﻔﻘﺖ خواهید بود ﻭ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺑﻪ ﺳﻮﯼ ﺷﻤﺎ ﺟﺬﺏ ﻣﯽ‌ﺷﻮﻧﺪ.

اگر دچار ﭘﺮﮐﺎﺭﯼ ﭼﺎﮐﺮﺍی قلب شده باشید، ﺩﺭ ﻋﺸﻖ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﻣﺎﻟﮑﯿﺖ ﻭ ﻃﻠﺒﮑﺎﺭﯼ ﻣﯽ‌ﮐﻨﯿﺪ ﻭ ﺑﺪﺍﺧﻼﻕ ﻣﯽ‌ﺷﻮﯾﺪ و اگر ﭼﺎﮐﺮﺍی قلب شما ﮐﻢ ﮐﺎﺭ شده باشد، ﺑﻪ ﺣﺎﻝ ﺧﻮﺩ ﺍﻓﺴﺎﺱ ﻣﯽ‌ﺧﻮﺭﯾﺪ، ﻭﺣﺸﺖ ﺯﺩﻩ می‌شوید، مدام ﻋﺬﺍﺏ ﻭﺟﺪﺍﻥ ﺩﺍﺭﯾﺪ ﻭ ﺑﯽ ﺗﻔﺎﻭﺕ ﻣﯽ‌ﺷﻮﯾﺪ.

بنابراین، تعادل، توازن و تعادل چاکرای آناهاتا یا قلب، چه از نظر جسمی و چه از نظر روانی، اهمیت حیاتی برای حال خوب ما دارد. اگر هر کدام از نشانه‌های عدم تعادل چاکرای قلب را در خود احساس کردید، می توانید تحت نظر مربی، تمرینات متعادل‌سازی چاکرای قلب را انجام دهید.

نظرات و مطالب تکمیلی خود را در زیر همین مطلب و در بخش نظرات به سایر همراهان طاتا آکادمی به اشتراک بگذارید.

آیا این مقاله مناسب بود؟

برروی ستاره ها کلیک کنید

خیلی مناسب 4.3 / 5. شمارش آرا: 6

تا این لحظه رای داده نشده است.

نوشتن دیدگاه

عضویت خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مقالات، اطلاع از جشنواره‌ها و دوره‌های جدید طاتا آکادمی در خبرنامه ثبت‌نام کن!