ری دالیو و مدیتیشن

ری دالیو کیست؟

ریموند توماس دالیو که به ری دالیو معروف است یک میلیاردر و سرمایه‌گذار آمریکایی است که در سال 1975 شرکت بریج واتر را در نیویورک پایه‌گذاری کرد. شرکت بریج واتر هم اکنون بزرگترین صتدوق پوشش ریسک (Hedge fund) در جهان است و از سال 1985 تا سال 2007 تحت مدیریت ری دالیو بوده است.

ری دالیو به عنوان یکی از بزرگترین مبتکران در دنیای مالی شناخته می‌شود که محبوبیت بسیاری از روش‌های رایج مورد استفاده در بازار مالی را مدیون او می‌دانند.

ری دالیو در شهر نیویورک متولد شد دارای مدرک MBA از دانشکده بازرگانی هاروارد است. او در سال 2020، جایگاه 79 ثروتمندترین افراد جهان را در اختیار گرفت. ری دالیو نویسنده کتابPrinciples: Life & Work  در مورد مدیریت شرکت و فلسفه سرمایه‌گذاری نیز است که در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز قرار دارد.

ری دالیو دلیل موفقیت مالی خود را انجام مدیتیشن روزانه می‌داند که از سال‌ها پیش از اینکه به شهرت برسد انجام می‌داده است. این میلیاردر 72 ساله، هر روز دو بار و هر بار به مدت 20 چشمان خود را می‌بندد و یک مانترای کوتاه را در ذهن خود تکرار می‌کند. ری دالیو این روش از مدیتیشن را که به مدیتیشن متعالی معروف است از سال 1969 آغاز کرده است؛ یعنی شش سال پیش از تاسیس بریج واتر.

مدیتیشن متعالی توسط ماهاریشی ماهش یوگی تاسیس شد و به تمرین خاصی اشاره دارد که برای آرام کردن ذهن و القای حالت خونسردی و آرامش طراحی شده است. این تمرین شامل استفاده از مانترا است و مناسب کسانی است که خواهان رویکردی در دسترس، برای رسیدن به عمقی هستند که مراقبه ارائه می‌دهد.

در طی پنج دهه بعد، دالیو بریج واتر را به بزرگ‌ترین صندوق پوشش ریسک جهان تبدیل کرد و سپس در سال 2017 از سمت مدیرعاملی کنار رفت. امروز، بریج واتر بیش از 150 میلیارد دلار دارایی را مدیریت می‌کند.

دالیو می‌گوید از زمانی که سمت مدیرعاملی را رها کرده است در پی انجام مأموریتی بوده که طی آن بتواند دانشی را که به موفقیت او کمک کرده است را انتشار دهد و به اشتراک بگذارد. مدیتیشن بخش مهمی از آن چیزی است که دالیو به عنوان دلایل موفقیت خود از آن‌ها سخن می‌گوید. او حتی از مدیتیشن به عنوان «مهم‌ترین دلیل برای موفقیتی که به دست آورده است» یاد کرده است.

اگر مایل باشید در ادامه نگاهی به مدیتشین داشته باشیم و ببینیم که چکونه مدیتیشن به موفقیت دالیو کمک کرده است.

نظر ری دالیو در مورد مدیتیشن

 

جلسات 20 دقیقه‌ای مدیتیشن دالیو

دالیو می گوید اولین قدم این است که یک فضای آرام پیدا کنید. سپس، راحت بنشینید، چشمان خود را ببندید و به مانترای خود فکر کنید.

در مدیتیشن متعالی، شما مانترای خود را به اشتراک نمی‌گذارید. این یک تمرین اختصاصی است که در آن مانترای شخصی مختص به خود را طی یک دوره آموزشی چهار روزه یاد می‌گیرید. دالیو می‌گوید که یک مثال رایج این مانترا تکرار «Om» است.

دالیو می‌گوید: «به محض اینکه مانترای خودتان را کشف کردید، در آرامش کامل می‌نشینید و بارها آن را تکرار می‌کنید». در نهایت، تکرار مانترا جایگزین تمام افکار شما می‌شود و شما را به حالت متعالی می‌رساند. «در این حالت تو در آرامش، صلح و سکوت هستی، تو بیدار نیستی، اما خواب هم نیستی».

در یک روز عادی، دالیو معمولا یک بار صبح –درست زمانی که از خواب بیدار می‌شود و یک بار هم قبل از صرف شام و هر بار به مدت 20 دقیقه به انجام مدیتیشن اختصاص می‌دهد. او می‌گوید هر کدام از این مدیتیشن‌ها به منزله یک تعطیلات 20 دقیقه‌ای است که اضطراب را کاهش می‌دهد و او را به آرامش هدایت می‌کند و در نهایت به او کمک می‌کند تصمیمات کاری بهتری اتخاذ کند.

او اضافه می‌کند: «انجام دادن مدیتیشن دوبار در روز و متعهد بودن به این دو بار، از نظر من از تکرار آن در زمان خاص مهم‌تر است». به عبارت دیگر، بهتر است تمرکزمان را بیشتر روی انجام آن به صورت دو بار در روز بگذاریم تا انجام آن در ساعت خاصی از روز. در این صورت، چنانچه تعهدات کاری شماروال عادی شما را مختل کند می‌توانید به راحتی برنامه مدیتیشن خود را جابجا کنید و در زمان دیگری انجام دهید تا بتوانید به تعهد دو بار مدیتیشن در روز پایبند بمانید.

هر چه بیشتر این کار را تکرار کنید، به مرور بهتر حس خواهید کرد که در طول روز چه زمانی انجام مدیتیشن برایتان ضروری است. ممکن است کمی احساس اضطراب کنید یا حس دیگری به سراغ شما بیاید و ناگهان با خودتان بگویید: «اوه، من باید مدیتیشن کنم».

بنر دوره جامع مدیتیشن و مایندفولنس

 

چرا مدیتیشن‌های دالیو در عین حال که خوب هستد، گاها خسته کننده‌اند؟ و با وجود این، چرا او هنوز فکر می‌کند که ارزشش را دارد این کار را ادامه دهد؟

تحقیقات انجام شده در سال 2016 نشان می‌دهد که تمرین مدیتیشن متعالی می‌تواند به کاهش استرس، اضطراب و افسردگی کمک کند. برای دالیو، یک امتیاز دیگر نیز وجود دارد: «وقتی در حال انجام مدیتیشن هستید، یک سری ایده‌های شگفت انگیز به سراغ شما می آیند».

او توضیح می‌دهد که این حالت هم فوق‌العاده است و هم خسته کننده، زیرا هدف از مدیتیشن کنار گذاشتن ایده‌ها و افکار و تمرکز بر مانترا است. در ادامه می‌گوید: «گاهی اوقات می‌خواهم یک مداد و کاغذ در کنارم داشته باشم، چرا که دل نمی‌خواهد آن ایده را راحت از دست بدهم».

در همین راستا دالیو نظریه خود را این‌گونه بیان می‌کند: «در طول مدیتیشن، ایده‌های عالی به ذهن شما ضربه می‌زنند، زیرا شما به نیمه خودآگاه خود تلنگر می‌زنید، یعنی همان جایی که خلاقیت تمایل به رشد و پیشرفت دارد». دالیو این حالت را با آرامشی که زیر دوش آب گرم تجربه می‌کنید و اجازه می‌دهید ایده‌های جدید و خلاقانه به ذهن شما بیاید، مقایسه می‌کند.

او می‌گوید: «وقتی می‌خواهید خلاق باشید، نمی‌گویید که من می‌روم سخت کار کنم و به خلاق بودن فکر کنم».

اگر چه دالیو در برابر نوشتن ایده‌هایی که در هنگام مدیتیشن به ذهنش خطور می‌کند، مقاومت می‌کند، با این حال می‌گوید که این ایده‌ها او را به ابزار کارآمدی برای اتخاذ تصمیم‌های سخت مجهز می‌کند و باعث می‌شود همه چیز را شفاف تر ببیند.

 

کلام پایانی

ما اغلب در مورد فواید مدیتیشن شنیده‌ایم و می‌دانیم که مدیتیشن منظم چقدر می‌تواند بر آرامش و سلامت ذهن و روان ما تاثیرگذار باشد. با این حال، شنیدن این که یکی از افراد موفق در سطح جهان مهم‌ترین دلیل موفقیت خود را انجام مدیتیشن‌های روزانه بیان می‌کند از زبان خودش برای هر مخاطبی جذاب است. هر چند، ری دالیو اولین و آخرین فرد موفقی نیست که از مدیتیشن و فواید آن بهره برده است. بسیاری از افراد موفق و شناخته شده در سطح جهانی مدیتیشن را در برنامه روزانه خود داشته‌اند که در آینده بیشتر در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

 

منبع:

سی‌ان‌بی‌سی

آیا این مقاله مناسب بود؟

برروی ستاره ها کلیک کنید

خیلی مناسب 4.4 / 5. شمارش آرا: 14

تا این لحظه رای داده نشده است.

نوشتن دیدگاه