تغذیه سالم


آنچه در مورد دوشای واتا باید بدانید!

آنچه در مورد دوشای واتا باید بدانید!

واتا بر تمام حرکات ذهن و بدن حاکم است. جریان خون، از بین بردن مواد زائد، تنفس و حرکت افکار را در ذهن کنترل می‌کند. هر انسانی از زمان تولد دارای ترکیبی از سه دوشا (نیروهای زندگی) است که عبارت‌اند از واتا، پیتا و کافا. دوشا یا طبع، جوهره وجود انسان در طب آیورودا هستند. بدن ما از ۵ عنصر و سه طبع یا مزاج تشکیل شده است. ترکیب عنصر هوا و اتر می‌شود دوشا یا مزاج واتا که بدن را به ویژگی سرد و خشک مایل می‌کند.

شش روش پاک‌سازی بدن در علم یوگا و آیورودا

شش روش پاک‌سازی بدن در علم یوگا و آیورودا

طبق علم کهن یوگا و آیورودا، تمامی عملکردهای بدن بوسیله سه طبع: کافا (موکوس يا بلغم)، واتا (گاز یا باد) و پیتا (اسید یا صفرا) کنترل می‌شوند. اولین مرحله تعادل فرد، تنظیم و تعدیل طبع‌هاست. هنگامی که درون بدن را، هرچند وقت يكبار، پاکسازی کنیم، مازاد تولیدات متابولیکی این سه مزاج را دفع می‌کنیم و بدین ترتیب تشکیل و تعادل متناسب آنها را تنظیم می کنیم. هاتا یوگا به شکل سنتی، شات کارماها یا شش روش پاکسازی بدن را تجویز می‌کند: نتی، داتی، باستی، نولی، کاپالباتی وتراتاکا.

هشت نکته‌ی تغذیه‌ای آیورودا برای کاهش وزن

هشت نکته‌ی تغذیه‌ای آیورودا برای کاهش وزن

آیورودا، طب سنتی هند و علم خواهر یوگا است که هدفش پیشگیری از ابتلا به بیماری و  ارتقاء سطح سلامتی، تعادل و طول عمر از طریق راهنمایی‌ها و توصیه‌های کوچکی  است که از ریتم طبیعت، فصل‌ها و ساعات روز پیروی می‌کند. جامعه، همه‌روزه ما را با انواع مختلف رژیم‌های لاغری اشباع می‌کند. متمرکز ماندن و دانستن اینکه کدام رژیم غذایی برای کاهش وزن ما مؤثر و مفید است، کار راحتی نیست. شاید این سئوال شما هم باشد که آیا راهی وجود دارد که وزن خود را کاهش داده و این کاهش وزن را حفظ نماییم؟ بله وجود دارد، با کمک علم تغذیه یوگا (آیورودا)؛ این روش 5000 سال هست که امتحان خود را پس داده است.

6 نکته تغذیه‌ای برای تبدیل شدن به یک یوگی حقیقی!

6 نکته تغذیه‌ای برای تبدیل شدن به یک یوگی حقیقی!

یوگا تنها یک ورزش نیست بلکه یک نوع روش زندگی است که شامل تغذیه نیز است. کسی که یوگا می‌کند باید تغذیه متفاوت و مطابق با یوگا داشته باشد رعایت شش قانون زیر برای یک یوگی ضروری است. بر مبنای فلسفه یوگا و آیورودا، تغذیه نقش بسیار مهمی را در زندگی ایفا می‌کند. ما باید غذا بخوریم تا زنده بمانیم، نه اینکه زنده بمانیم تا غذا بخوریم. اگر نتوانیم به این گفته عمل کنیم، نمی توانیم یک یوگی حقیقی شویم.

آیورودا (علم تغذیه یوگی) چیست؟

آیورودا (علم تغذیه یوگی) چیست؟

آیورودا به معنی «علم زندگی» یکی از روش های باستانی و کهن هند است که از گیاهان دارویی و استفاده از ماساژهای خاص برای درمان بیماران استفاده می‌شود. توصیه به رژیم‌های غذایی جایگاه ویژه‌ای در آیوردا دارد. در آیورودا سه طبیعت (دوشا)ی اصلی تعریف می‌شود واتا (باد و فضا)، پیتا (آتش و آب) و کافا (خاک و آب) که هر یک در تعادل بدن نقش دارند.

تمام مقالات منتشر شده در وب‌سایت طاتا آکادمی توسط تیم تولید محتوای آکادمی تهیه و تدوین می‌شوند. تیم تولید محتوای طاتا آکادمی متشکل از چهار زیرگروه یوگا و زندگی، تغذیه سالم، علم انرژی و توسعه فردی است. مطالب منتشر شده در وب‌سایت طاتا آکادمی توسط افراد متخصص تهیه شده و پس از بررسی های لازم منتشر شده است. با این وجود، در صورت وجود هرگونه اشتباه یا نکات مبهم حتما نظرات خود را به ما اعلام کنید و ما را در بالا بردن کیفیت محتوا یاری فرمایید.
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...