در این مطلب قصد داریم به هشت نکته تغذیه‌ای آیورودا برای کاهش وزن بپردازیم.

جامعه، همه روزه ما را با انواع مختلف رژیم‌های لاغری برای کاهش وزن اشباع می‌کند. متمرکز ماندن و دانستن این‌که کدام رژیم غذایی برای کاهش وزن ما موثر و مفید است، کار چندان راحتی نیست.  

از طرفی، استرس یکی از دلایل مهم افزایش وزن در جامعۀ ما است، پس برای لاغر شدن باید کنترل استرس را جدی بگیریم. آیا راهی وجود دارد که وزن خود را کاهش داده و این کاهش وزن را حفظ نماییم، بدون اینکه با تصمیم های غیر عقلانی از یک رژیم غذایی به رژیم غذایی دیگر برویم و دوباره سر جای اول بازگردیم و این چرخه را تکرار نماییم؟ بله وجود دارد و این روش 5000 سال هست که امتحان خود را پس داده است.

آیورودا، طب سنتی هند و علم خواهر یوگا است که هدفش پیشگیری از ابتلا به بیماری و ارتقاء سطح سلامتی، تعادل و طول عمر از طریق راهنمایی‌ها و توصیه‌های کوچکی است که از ریتم طبیعت، فصل‌ها و ساعات روز پیروی می‌کند.

در این مطلب قصد داریم هشت نکتۀ تغذیه آیورودا برای کاهش وزن را که به‌طور طبیعی و به تدریج شما را به سمت کاهش وزنی منطقی و سالم بدون استفاده از مواد و داروهای شیمیایی، غذاهای فرآوری شده یا رژیم‌های طاقت‌فرسا هدایت خواهد کرد، معرفی کنیم.

آیورودا برای کاهش وزن

توصیه‌های آیورودا برای کاهش وزن

1. با آب لیموی طبیعی به یک روز عالی سلام کنید!

یک لیوان بزرگ آب گرم با آب‌ لیموی طبیعی بعد از بیدار شدن از خواب بنوشید تا روده‌های خود را تحریک نمایید. این عمل سیستم گوارش شما را تقویت کرده و به شما انرژی شروع یک روز تازه را می‌دهد.

از آنجا که ترکی آب و لیمو، یک ترکیب کم کالری است و می‌تواند همانند آب معمولی باعث ایجاد احساس سیری می‌شود، می‌توانید از آن به‌عنوان راهی موثر برای کاهش کالری دریافتی استفاده کنید.

نوشیدن ترکیب آب و آب لیموی تازه می‌تواند به تقویست سیری، کاهش کالری دریافتی و روند کاهش وزن کمک کند. به همین جهت، این ترکیب یکی از توصیه‌های مهم آیورودا برای کاهش وزن است. 

2. استمرار در ورزش‌های روزانه معجزه می کند!

برای کاهش وزنی سالم، داشتن روزانه 45 تا 60 دقیقه ورزشی که منجر به تعرق بدن شما شود، توصیه‌شده است. ورزشی را انتخاب کنید که در طول عمر خود یا حداقل تا زمان معینی در آینده بتوانید آن را ادامه دهید.

3. فراموش نکنید همه چیز به ذهن ما ارتباط دارد!

پنج تا ده دقیقه هرروز صبح ریلکسیشن کنید. تمریناتی که جسم و ذهن را به فعالیت وا‌می‌دارد، مانند یوگا و مدیتیشن یک واکنش آرام شدگی در بدن ایجاد می‌کنند. این آرام شدگی، استرس را که یکی از دلایل اصلی افزایش وزن است، کاهش می‌دهد. این تمرینات، وضعیت ذهنی ما را نیز ارتقا می‌دهند و به ما اجازه می‌دهند که در زندگی روزانه‌مان بهتر تصمیم بگیریم.

4. کم خوردن ممنوع! اصولی غذا بخورید!

سه وعده ‌غذا در طی روز مصرف کنید. غذا یک چربی سوز فوری است. در صورتی که به‌طور مرتب به بدنتان سوخت‌رسانی نکنید، فراموش می‌کند که چگونه چربی سوزی کند. یک وعدۀ غذایی متوسط به‌عنوان صبحانه بین ساعت 7:30 و 9:00 صبح میل کنید. یک وعدۀ غذایی کامل‌تر به‌عنوان ناهار بین ساعت 11:00 و 2:00 عصر میل نمایید. شام کوچک‌ترین وعدۀ غذایی شما باشد که بین ساعت 5:30 عصر و 8:00 شب که عملکرد هاضمۀ شما در ضعیف‌ترین حالت ممکن آن است، میل کنید.

5. مطابق با فصل و منطقۀ زندگی‌تان غذا بخورید!

در طی روزهای بلند و گرم تابستان، طبیعت به شما میوه‌های غنی از کربوهیدرات و سبزیجات تازه که بدن  را خنک و پرانرژی نگه می‌دارند، هدیه داده است.

در پاییز و زمستان، طبیعت سبزیجات ریشه‌دار، مغزها، بذرها و میوه‌ها، گوشت و پنیرهای سنگین‌تر و غلاتی که ما را در برابر سرما عایق می‌کنند، هدیه داده است.

در روزهای مرطوب بهار، طبیعت به ما انواع توت‌ها، سبزیجات برگ سبز و جوانه‌ها را هدیه می‌دهد تا بدن ما را از رژیم سنگین و اسیدی زمستان پاک‌سازی کند. هنگامی‌که تا حد ممکن غذاهای محلی و ارگانیک می‌خوریم و غذاهای کامل و مقوی هر فصل را مصرف می‌نماییم، بدن ما به‌طور طبیعی مواد مغذی را هضم و جذب می‌کند.

این توصیه آیورودا برای کاهش وزن یکی از نکات مهمی است که اغلب افراد از آن غافل می‌شوند. شما که در حال خواندن این مطلب هستید از این به بعد بیشتر به این مورد توجه کنید.

6. هر شش طعم را امتحان کنید!

در آیورودا ما شش طعم داریم: شیرین، ترش، شور، تند، تلخ و قابض. حتماً تمام این شش طعم را در رژیم روزانۀ خود جای دهید. طعم‌های شیرین، ترش و شور، طبیعتشان آنابولیک و یا سازنده است و نیاز به طعم تند، تلخ و قابض که کاتابولیک یا سوزاننده هستند، دارند تا به تعادل برسند. مصرف بیش‌ازاندازۀ طعم شیرین، ترش و شور مانند آنچه در رژیم غذایی اکثر افراد دیده می‌شود، منجر به‌اضافه وزن سریع می‌گردد. غذاهایی که تلخ هستند مانند سبزیجات برگ سبزدار، تند مانند فلفل تند و قابض مانند دانه‌های انار نقطۀ مقابل سالم طبیعت سازندۀ شیرین، ترش و شور است.

7. پس از هر وعدۀ غذایی کمی تحرک داشته باشید.

یک پیاده‌روی کوتاه پس از هر وعدۀ غذایی، سیستم هاضمه را تحریک می‌کند. بخصوص اهمیت دارد که پس از صرف ناهار به مدت ده تا 20 دقیقه با سرعت متوسط پیاده‌روی کنید. در صورت امکان به مدت ده دقیقه بعد از پیاده‌روی به سمت چپ بدنتان بخوابید تا هضم سهولت بیشتری پیدا کند.

8. با دیر خوابیدن و دیر بیدار شدن خداحافظی کنید!

با خورشید به تختخواب بروید و با خورشید از تختخواب بیرون بیایید. هماهنگ با ریتم شبانه‌روز زندگی کردن، هورمون‌های بدن ما را به تعادل می‌رساند. به لحاظ مردم‌شناسی، اجداد ما دلیلی نداشتند که شب‌ها تا دیروقت بیدار بمانند. هنگام غروب آفتاب، فعالیت‌های آن‌ها نیز کم می‌شد و احتمالاً کنار نور آتش و یا شمعی می‌نشستند و بعد می‌خوابیدند.

صفحه‌ نمایش‌هایی که ما شب‌ها تا دیرهنگام به آن چشم می‌دوزیم، باعث تحریک مغز شده و ما را تا دیر وقت بیدار نگاه می‌دارد؛ درست همان موقع که بدن ما به‌طور طبیعی سرعتش کاهش می‌یابد. دو ساعت قبل از رفتن به تختخواب، استفاده از صفحه‌ نمایش‌های گوشی، لپ‌تاپ و تلویزیون را کم کنید.

قبل از ساعت ده شب به تختخواب بروید. داشتن هفت‌ تا نه ساعت خواب شبانه‌روزی به بدن ما زمان کافی برای سم‌زدایی و بازسازی برای روز بعدی را می‌دهد و سطح هورمون کورتیزول (هورمون مرتبط با استرس که باعث چاقی می‌شود) را تنظیم نگاه می‌دارد.

طبیعتا توصیه‌های آیورودا برای کاهش وزن و داشتن یک جسم سالم و تندرست بسیار بیشتر از این هشت مورد است و حتما باید با نظر متخصص و بر اساس طبع و مزاج شما تجویز شوند، با این حال ما هشت مورد بالا را به عنوان مواردی که به صورت مستمر در زندگی روزانه باید نهادینه شوند انتخاب کردیم. شما چه نکاتی از آیورودا را برای تناسب اندام رعایت می کنید؟ در پایین صفحه و قسمت نظرات حتما برای ما بنویسید.

آیا این مقاله مناسب بود؟

برروی ستاره ها کلیک کنید

خیلی مناسب 3.6 / 5. شمارش آرا: 8

تا این لحظه رای داده نشده است.

نوشتن دیدگاه

عضویت خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مقالات، اطلاع از جشنواره‌ها و دوره‌های جدید طاتا آکادمی در خبرنامه ثبت‌نام کن!