سحرخیز بودن

سحرخیز بودن هزاران فایده فیزیکی و روانشناسی مختلف برای ما دارد و ما هم قصد داریم در این مقاله در مورد این موضوع و فواید آن با هم صحبت کنیم و ببینیم که چرا از قدیم گفتند که : سحرخیز باش تا کامروا شوی !

 

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که نمی‌توانید صبح زود از خواب بیدار شوید و سحرخیز بودن برایتان سخت است، احتمالا چندین بار برای این‌کار تلاش ناموفق داشته‌اید و حتی شاید یکی دوباری هم موفق شده‌اید صبح زود از خواب بیدار شوید. با این حال، باز بعد از گذشت چند روز به همان حالت قبل برگشته‌اید و با خود گفته‌اید: نه، متابولیسم بدن من به نحوی است که نمی‌توانم صبح‌ها زود از خواب بیدار شوم !من آدم زندگی شبانه‌ام و چه اشکالی دارد که صبح ها تا دیروقت بخوابم و کارهایم را برای شب‌ها بگذارم؟؟؟

اگر می‌خواهید سحرخیز باشید، ابتدا باید با مقوله‌ای به نام هدف و هدف‌گذاری آشنا شوید. چون سحرخیزی رابطه مستقیم با اهداف و برنامه‌های شما دارد. افراد موفق، در زندگی برای خودشان اهداف و برنامه‌های مشخصی دارند و همین اهداف است که مشوق سحرخیز بودن آنهاست.

پس اصل اول برای سحرخیز بودن، داشتن یک هدف مشخص است که به شما این انگیزه را بدهد زمانی که عموم افراد در خواب ناز هستند بیدار شوید و فعالیت روزانه خودتان را شروع کنید.

در ادامه به مزایای سحرخیزی می پردازیم. زمانی که شما از فواید و اثرات کاری باخبر باشید انگیزه بیشتری برای انجام دادن آن دارید و دلایل آن کار به شما انرژی و اراده لازم را می‌دهد.

 

شش مزیت علمی سحرخیز بودن

سحرخیز بودن به این معنا است که شما زمان بیشتری دارید تا کارهایتان را بدون استرس انجام دهید. در ادامه، به ۶ مزیت علمی سحرخیز بودن اشاره کرده‌ایم.

می‌توانید صبحانه‌ی خوبی بخورید!

یک صبحانه‌ی خوب می‌تواند سطح انرژی شما را بهبود ‌بخشد، به بدن کمک ‌کند تا غلظت گلوکز خون را تنظیم کند و عملکرد حافظه‌تان را بهبود ‌بخشد.

صبحانه سحرخیز اول صبح

 

زمان بیشتری قبل از شروع کار دارید!

سحرخیز بودن تأثیرات منفی تمایل به خواب را که بر اساس پژوهش‌ها تا دو ساعت یا حتی بیشتر نیز طول می‌کشد، از بین می‌برد و عملکرد حافظه، زمان واکنش، توانایی انجام عملیات اساسی ریاضی، هوشیاری و توجه را افزایش می‌دهد.

 

افراد سحرخیز، توانایی حل مسئله‌ بهتری دارند!

بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته، افراد سحرخیز بیشتر بر مشکلات فائق می‌آیند و آن‌ها را حل می‌کنند. نوشتن مسائل مهمی ذهن شما را درگیر کرده، در ساعات اولیه صبح، توانایی شما را در حل آن‌ها افزایش می‌دهد.

 

افراد سحرخیز خوشحال‌تر هستند!

متون علمی بیان می‌کنند که اصطلاحا «چکاوک‌ها» از «جغدها» خوشحال‌تر هستند. چکاوک‌ها (سحرخیزها) فعالیت‌های صبحگاهی را برنامه‌ریزی می‌کنند و سلامت ذهنی بهتر و شخصیت پایدارتری دارند. جغدها (شب‌بیدارها) صبح‌ها دیر برمی‌خیزند و شب‌ها فعالیت می‌کنند. آن‌ها استعداد بیشتری برای افسردگی و استفاده از الکل و محرک دارند. احتمالا استرس زیاد و سلامت عمومی کمتری دارند.

 

سحرخیزها بازدهی بیشتری دارند!

در یک نظرسنجی، افراد سحرخیز عباراتی نظیر «من زمانی را صرف مشخص کردن اهداف بلندمدت برای خودم می‌کنم» و «من احساس می‌کنم می‌توانم هر کاری را انجام دهم» بیشتر بیان می‌کنند.

 

ورزش صبحگاهی چربی بیشتری می‌سوزاند!

پژوهشگران دریافتند افرادی که صبح‌ها زود برمی‌خیزند و با شکم خالی ورزش می‌کنند، ۲۰ درصد بیشتر چربی می‌سوزانند و علاوه بر این اندورفین آزادشده برای شروع روز حال خوبی به آن‌ها می‌بخشد و طبیعتا از شانس بالایی برای داشتن اندام متناسب برخوردارند.

 

سحرخیزی و اعتمادبه نفس!

سحرخیز بودن باعث افزایش شدید اعتماد به نفس در شما خواهد شد، چرا که وقتی بسیاری از افراد در خواب هستند، شما بیدار هستید و فعالیت خود را شروع کرده‌اید. این حس که انگار زمان بیشتری نسیت به عموم افراد دارید، اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.

 

مهم‌ترین نکته درمورد سحرخیز بودن، رابطه مستقیم این امر با حس و حال شما در طول روز است. زمانی که شما صبح‌ها بین ساعت 5 تا 6 صبح از خواب بیدار می‌شوید و فعالیت روزانه‌تان را آغاز می‌کنید در مقایسه با روزهایی که دیرتر از خواب بیدار می‌شوید حس و حال بهتری دارید و بیشتر احساس سرزنده بودن می‌کنید. همین حس و حال خوب باعث تغییر چشم‌گیر شرایط و اتفاقات در زندگی شما خواهد شد.

اعتماد به نفس سحرخیز

 

ایجاد عادت مثبت با الگو برداری از افراد موفق!

سحرخیز شدن یک عادت است که ما باید آن را در خودمان ایجاد کنیم و آنقدر روی آن کار کنیم که تبدیل به یک عادت مثبت دائمی شود. پس، از همین امروز شروع کنید !

در مسیر سفر به سرزمین موفقیت، ما باید یاد بگیریم که از عادت‌های افراد ثروتمند و موفق الگو برداری کنیم. یکی از مهم‌ترین این عادت ها سحرخیز بودن است! شما کافی است یک روز لذت سحرخیز بودن را تجربه کنید تا ببینید چطور روزتان را با نهایت انرژی و اعتماد به نفس آغاز می‌کنید و بازدهی خودتان را چندین برابر بیشتر می‌کنید.

یکی از راه‌های هوشمندانه حرکت به سمت موفقیت، الگو برداری از دیگر انسان‌های موفق در دنیا است. دورسی، از بنیان‌گذاران توییتر، روال کاری صبحش را برای مجله نیویورک توصیف کرد، با یادآوری این‌که ساعت ۵:۳۰ صبح برای تفکر و اندیشه  از خواب بیدار می‌شود و ۶ مایل هم به آهسته دویدن می‌پردازد !

این افراد موفق چرایی کار خودشان را به درستی می‌دانند و برای سحرخیز بودنشان دلیل خاص خودشان را دارند. دارن هاردی در کتاب اثر مرکب می‌گوید: شما برای اینکه یک عادت بد را کنار بگذارید نیاز به یک «چرایی» برای خودتان دارید و فقط در این صورت است که می‌توانید آن عادت را کنار بگذارید!

افراد موفق اکثراً اهمیت سحرخیزی را می‌دانسته‌اند، سحرخیز بوده‌اند و خودشان هم یکی از عوامل اصلی موفقیتشان را اهمیت سحرخیزی و صبح زود از خواب بیدار شدن عنوان می‌کنند.

برای نمونه، ساعت بیدار شدن چند نفر از موفق‌ترین افراد جهان را با هم بررسی می‌کنیم:

تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل: 4:30 صبح

ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت خودروسازی تسلا موتورزو ثروتمندترین فرد روی زمین در سال 2021: 7صبح

جک دورسی، موسس توییتر: 5:30 صبح

بیل گیتس، موسس شرکت مایکروسافت و یکی از ثروتمندترین افراد جهان: 7 صبح

ریچارد برانسون، بنیان‌گذار گروه ویرجین: 5:30 صبح

هاوارد شولتز، مدیرعامل سابق استارباکس: 4:30 صبح

جف وینر، مدیرعامل لینکدین: 5:30 صبح

گری وینرچاک، مدیرعامل وینر مدیا: 6 صبح

تیم آرمسترانگ، مدیر اجرایی سابق گوگل: 5 صبح

و بسیاری دیگر از افراد موفق که جزو افراد سحر خیز هستند.

 

استفاده از قانون پنج ثانیه برای سحرخیزی

قانون پنج ثانیه یکی از بهترین روش هایی است که مطمئنا می‌تواند برای هر کسی معجزه کند. این قانون آنقدر مؤثر و مفید است که می‌توان آن را در هر کاری به کار گرفت.

خانم مل رابینز که این قانون را ابداع کرده است، درباره‌ آن می‌گوید: شما فقط پنج ثانیه برای انجام کارهایتان مهلت دارید. یعنی همان زمانی که فکر یا تصمیمی در ذهن شما خطور می‌کند، باید آن را حداکثر تا پنج ثانیه انجام دهید وگرنه ذهن شما هرگز به سراغ انجام دادن آن نخواهد رفت. حالا متوجه شدید که به وسیله این تکنیک چگونه می‌توانید سحرخیزی را برای خود به ارمغان بیاورید؟

پس هر موقع که چشمانتان را در رخت خواب باز کردید، به هیچ وجه فکر نکنید. سریعاً تا قبل از این که پنج ثانیه تمام شود از جایتان بلند شوید. شک نکنید بعد از مدتی زود بیدار شدن برایتان مثل آب خوردن خواهد شد.

 

چرا نمی‌توانم صبح زود بیدار شوم؟

 

  • شب‌ها دیر می‌خوابید!

اگر عادت کرده‌اید شب‌ها تا دیر وقت بیدار باشید و مشغول فعالیت یا سرگرم شدن با موبایلتان هستید یا اهل شب نشینی و دورهمی هستید، طبیعی است که از سحرخیزی فراری باشید. اولین راهکار این است که شب‌ها به‌موقع به رختخواب بروید و گوشی موبایلتان را داخل اتاق خواب نبرید و در اتاق خوابتان تلویزیون نگذارید.

 

  • انگیزه ندارید!

بهترین راه برای سحرخیز شدن این است که از شب قبل و یا قبل‌تر از آن، انگیزه‌ای در خود ایجاد کنید. یعنی کاری را که به آن علاقه‌مند هستید و خیلی از انجام دادن آن لذت می‌برید را در اول صبح انجام دهید. یا هدفتان برای روز بعد مشخص باشد. به طور مثال، زمانی را که قرار است به یک مسافرت تفریحی بروید، در نظر بگیرید. از شب قبل آنقدر انگیزه دارید که صبح زود و در زمانی که معمولا همیشه خواب هستید، بیدار می‌شوید.

 

  • برنامه جدید ندارید!

اگر شما یک کلاس، برنامه یا هدف تازه بگذارید، اول از همه مجبورید برای آن زمان جدیدی خالی کنید و چون این هدف جدید است و برای آن هیجان و انرژی دارید، به شما شور و شوق زیادی می‌دهد. گذاشتن برنامه یا یادگیری یک مهارت جدید می‌تواند به شما کمک کند از زمان اول صبح خود استفاده کنید.

 

  • از اهمیت انرژی صبح زود غافل هستید!

طبق متون کهن و تجربه افراد مختلف به‌ویژه اساتید برجسته یوگا، صبح زود و زمان طلوع خورشید یکی از بالاترین انرژی ها را در طبیعت دارد و به همین دلیل است که تمامی موجودات از صبح زود بیدار می‌شوند. زمانی که شما سحرخیز باشید، در واقع با انرژی طبیعت همسو شده‌اید و از آن برای کار و زندگی‌تان می‌توانید کمک بگیرید.

 

  • تصمیم می‌گیرید یک دفعه سحرخیز شوید!

باید این واقعیت را بپذیریم که نمی‌توان یکدفعه تغییرات بزرگ ایجاد کرد. اگر شما تا به امروز تا دیر وقت می‌خوابیدید قائدتا نمی‌توانید از فردا ساعت ۵ صبح بیدار شوید. اگر هم بتوانید، شاید فقط یکبار اتفاق بیفتد!

پس ابتدا تلاش کنید زود بخوابید و فقط ۳۰ دقیقه زودتر بلند شوید. آنقدر این ۳۰ دقیقه را ادامه دهید تا برایتان راحت شود، سپس دوباره ۳۰ دقیقه ساعتتان را برای زمان زودتر کوک کنید. باید در هر کار و هدفی، قانون تکامل را رعایت کنیم.

 

حال ممکن است این سوال به ذهن شما برسد صبح زود بیدار شوم، چکاری انجام دهم؟ بهتر است روزم را چگونه آغاز کنم؟

برای پاسخ به این سوال می‌خواهیم از قوانین کتاب «باشگاه ۵ صبحی‌ها» به نوشته رابین شارما استفاده کنیم. در این کتاب به ما یاد می‌دهد زمان صبحگاهی‌مان را چگونه تقسیم بندی کنیم و مفید استفاده کنیم.

  • اولین قانون، زمانبندی ۲۰/۲۰/۲۰ است!

یعنی یک ساعت اول بیداری خود را به سه زمان بیست دقیقه‌ای تقسیم کنید. ۲۰ دقیقه اول، یک فعالیت بدنی شدید که عرق شما را در بیاورد انجام دهید. دقت کنید بیست دقیقه کافیست و خودتان را خسته نکنید!

۲۰ دقیقه دوم را به مدیتیشن، دعا و شکرگزاری اختصاص دهید. حتما روی نکات مثبت و نعمت‌هایی که در اختیارتان است تمرکز کنید. این کار به شما انرژی وافری می‌دهد. از طرفی سکوت صبحگاهی، تاثیر بسزایی در خلاقیت و پرورش ذهن شما دارد و معمولا ایده‌های نابی در این زمان به سراغتان می‌آید!

۲۰ دقیقه سوم را به مطالعه کتاب، یادگیری یک مطلب یا گوش دادن به یک پادکست اختصاص دهید. این بخش به شما حس رضایت خاطر می‌دهد که همواره در مسیر یادگیری هستید و در پایان سال متوجه می‌شوید کلی کتاب جدید خوانده‌اید!

  • قانون دوم، تعهدتتان برای کل روز را بنویسید!

برای تک‌تک فعالیت‌هایتان برنامه‌ریزی کنید. بدانید که امروز قرار است چه کارهایی انجام دهید یا چه کسانی را ملاقات کنید. اگر لازم است برایشان چیزی آماده کنید، اکنون زمان مناسبی است.

 

  • قانون سوم، مهارتی که در حال یادگیی هستید را تمرین کنید!

صبح زود ذهن آرامی دارید و هنوز با اخبار و مسائل روز رو به رو نشده‌اید. پس برای رشد کار یا توسعه فردی‌تان همیشه در حال یادگیری باشید و آن مهارت را تمرین کنید. بهتر است با کار و حرفه‌تان مرتبط باشد تا به رشد مالی و خلاقیت شما کمک کند!

 

  • قانون چهارم، قبل از رفتن به سراغ گوشی، حالا وقت مناسبی برای یک صبحانه عالی، کامل و خوشمزه است.

حتما روزتان را با صرف صبحانه در کنار عزیزانتان آغاز کنید تا حس بهتری در طول روز داشته باشید و بدون تنش و شنیدن اخبار از صرف مهم‌ترین وعده روز لذت ببرید. این قانون به شما کمک می‌کند روابط مستحکم‌تری با عزیزانتان داشته باشید.

 

الان شما حدودا ۳ ساعت از دوستان و اطرافیانتان جلو هستید و تمام کارهای شخصی‌تان را انجام داده‌اید و با خانواده خود زمانی را صرف کرده‌اید. حال با انرژی کامل و تسلط بالا آماده شروع فعالیت روزانه خود هستید و با انرژی که دریافت کرده‌اید، آماده رو به رویی با هر نوع چالشی هستید.

آیا این مقاله مناسب بود؟

برروی ستاره ها کلیک کنید

خیلی مناسب 4.1 / 5. شمارش آرا: 10

تا این لحظه رای داده نشده است.

نوشتن دیدگاه