این مطلب، اولین مقاله از مجموعه مقالاتی است که برای کمک به شما در کشف پتانسیل واقعی ­تان به عنوان یک فرد و هدایت رشد فردی‌­تان از طریق یک زندگی غنی‌تر و پرمعناتر آماده شده است. در طی چند دهه گذشته در حوزه رشد شخصی، حجم زیادی از مطالب نوشته شده است و گاهی اوقات توسعه فردی به جای رشد شخصی یا خودسازی استفاده می‌شود که همه این‌ها معنای یکسان دارد.

در کل، ایده توسعه فردی در مورد تحت کنترل درآوردن و غنی‌سازی توانایی ذاتی افراد است تا در نهایت تبدیل به فردی کامل‌تر، شادتر و متعادل شوند. بحث ما در مورد رشد بذر توانایی­‌ها و پتانسیل‌های درونی ماست که می‌تواند در زندگی ما رشد کند و نمایان شود.

در واقع، هدف توسعه فردی، ایجاد تعادل و هماهنگی با زندگی و تکمیل توانایی‌ها از طریق استفاده بهینه از استعدادها، زمان و سایر منابع است. به عبارت دیگر، یافتن و به فعلیت رساندن واقعی توانایی‌های شما.

کیفیت روابط شما با دیگران، خوشبختی و موفقیت در زندگی و حتی حساب بانکی شما چیزی نیست جز اندازه‌گیری زمانی که برای توسعه شخصی خود سرمایه‌گذاری می‌کنید. افرادی که برای رشد شخصی خود وقت نمی‌گذارند هرگز نمی‌توانند رشد کنند و اگر رشد نکنند، کوچک باقی می‌مانند. برای رشد کردن، باید یاد بگیرید.

چه مدت از زندگی خود را صرف توسعه فردی خود کرده‌اید؟

توسعه فردی فقط راهی برای حل مشکلات زندگی شما نیست. راهی برای رشد است. راهی است برای داشتن زندگی بهتر و تبدیل شدن به یک نسخه بهبود یافته از خودتان. پس اگر فکر می کنید که مجبور نیستید روی خودتان کار کنید، قطعاً در اشتباهید!

اگر لازم است روی خود کار کنید، آیا به این معنا است که شما به اندازه کافی خوب نیستید؟

خیر! اتفاقا برعکس، فقط انسان های توانمند در جهان به طور دائم روی خودشان کار می کنند. با تصمیم گیری برای ورود به دنیای توسعه فردی در مسیر صحیح رسیدن به اوج هستید! موفق ترین افراد جهان همیشه برای کار روی خودشان، وقت می گذارند. حتی اگر میلیون ها و میلیاردها تومان یا دلار پول داشته باشند، همچنان به یادگیری ادامه می دهند.

دلیل موفقیت آن ها درست همین است! این که وقت خود را به توسعه خود اختصاص می دهند. آن ها معتقدند باید مغز خود را با چیزهای مثبت و اطلاعات جدید تغذیه کنند و از آن جا که هر روز یک داستان جدید است، آن ها هر روز مغز خود را تغذیه می کنند.

توسعه فردی راهی برای درک بهتر خود، شخصیت و توانایی های منحصر به فردتان، نقاط قوت و ضعف، آرزوها و استعدادهای شماست. راهی برای بهبود هر جنبه از زندگیتان. با داشتن ذهنی باز، می توانید هر آن چه را که می خواهید یاد بگیرید.

توسعه فردی چیست؟

اگر در ابتدای راه توسعه شخصی خود هستید، مواردی وجود دارد که باید ابتدا آن ها را درک کنید:

1. هرچه بیش‌تر در مورد خودتان بدانید، زندگی بهتری خواهید داشت!

برای درک بهتر خود باید دلیل انجام کارهایی که در زندگی خود انجام می دهید، را بدانید. یکی از موارد تغییردهنده زندگی این است که همه انسان ها شش نیاز اساسی دارند. چهار مورد آن ها نیازهای شخصیتی و دو مورد نیازهای معنوی است.

نیازهای شخصیتی شامل نیاز به اطمینان، نیاز به تنوع، نیاز به اهمیت و نیاز به ارتباط و عشق است. اکثر مردم با برآورده کردن این چهار نیاز زندگی می کنند. اما دو نیاز آخر نیازهایی است که موفقیت شما در زندگی را تعیین می کند. این دو نیاز آخر نیازهای روحی هستند؛ نیاز به رشد و نیاز به کمک کردن.

همه انسان ها چهار نیاز اساسی را در طول زندگی خود برآورده می کنند، یا به صورت مثبت یا منفی، اما کسانی که این دو نیاز آخر را برآورده می کنند، همان کسانی هستند که دنیا را تغییر می دهند. وقتی این نیازهای انسانی را درک کردید، می توانید تصمیم بگیرید که چه نوع آدمی باشید.

2. هرکاری که در زندگی انجام می دهید، دلیلی برای انجام آن دارید!

هنگامی که نیازهای خود را درک کردید، اقدامات خود را درک خواهید کرد و فقط هنگامی که اقدامات خود را درک کنید، عادت های خود را درک خواهید کرد.

قسمت مهم رشد شخصی، خلاص شدن از شر هرگونه عادت منفی است. برای انجام این کار، درک موارد زیر ضروری است:

  • چرا آن را ایجاد کردی؟
  • چرا آن را نگه داشتی؟

3. هر مشکلی که در زندگی خود دارید، درواقع مزایای پنهانی دارند!

هر مشکلی که در زندگی خود دارید، درواقع مزایای پنهانی دارند و شما در حال حفظ آن مزایا هستید. یکی از بزرگ ترین حقایق تغییردهنده زندگی این است که ما مشکلات خود را به دلیل مزایای پنهان آن‌ها حفظ می‌کنیم و معمولاً با حفظ مشکلات کوچک از حل مشکلات بزرگ تر زندگی جلوگیری می‌کنیم. بهتر است در نظر داشته باشید: درد اجتناب ناپذیراست اما رنج کشیدن انتخابی!

توسعه فردی را از کجا شروع کنیم؟

اگر در توسعه فردی تازه وارد هستید و می‌خواهید ویژگی‌ها و شخصیت خود را رشد دهید، ممکن است ندانید از کجا شروع کنید.

انتخاب برای شروع کار نسبتا دشواری است؛ زیرا شما گزینه‌های زیادی دارید. معمولاً وقتی گزینه‌های زیادی داریم، هیچ گزینه‌ای را انتخاب نمی‌کنیم.

توسعه شخصی یک صنعت عظیم است؛ از دوره‌های آنلاین، کتاب، یوگا، برنامه های تناسب اندام و مراقبه گرفته تا مشاوره فردی، چیزهای زیادی برای ارائه دارد.

نکته‌ای که وجود دارد و مهم است این است که شروع کنید و کوچک شروع کنید؛ این خیلی بهتر است تا این‌که اصلا شروع نکنید.

هر روز 15 دقیقه از وقت خود را بر روی رشد و توسعه شخصی سرمایه گذاری کنید. شما باید با این تصمیم شروع کنید که هر روزتان را با یک چیز مثبت آغاز کنید. می‌توانید “طاتاآکادمی” را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید. ما مطالبی الهام بخش، انگیزشی و آموزشی در این صفحات برای شما فراهم می‌کنیم.

در طاتا آکادمی، می توانید یاد بگیرید که چگونه ذهنیت خود را تغییر دهید و چگونه در زندگی شخصی و کاری خود به موفقیت برسید. اگر هر روز حداقل 15 دقیقه وقت خود را صرف یادگیری چیز جدیدی کنید، به این معناست که شما وقت خود را صرف خودتان می کنید.

سرمایه‌گذاری‌های خوب سود خوبی دارند. سود این سرمایه‌گذاری، کیفیت بهتر زندگی خواهد بود.

شما در طول هر دوره آموزشی، بیشتر اوقات را صرف یادگیری تغییر ذهنیت خود می کنید. ذهنیت یک برنده، برای هر موفقیت کاری و شخصی ضروری است.

اگر چه رشد و تربیت در ابتدای زندگی و تجارب اولیه در خانواده، در مدرسه و غیره می تواند به شکل گیری شخصیت و مهارت های ما در بزرگسالی کمک کند، اما رشد شخصی نباید در اواسط زندگی متوقف شود.

وب‌سایت طاتا آکادمی حاوی اطلاعات و مشاوره هایی است شما را در راستای پیشرفت و رشد شخصی و روش هایی که می‌توانید در جهت رسیدن به اهداف و توانایی‌های بالقوه خود به کار بگیرید، یاری می‌کند.

چرا ما روی توسعه فردی تاکید داریم؟

  1. خود را کشف می‌کنید: اگرچه به نظر غیرممکن می رسد که یک فرد بتواند بدون درک کامل این که واقعاً کیست وجود داشته باشد، اما در حقیقت درست است. شما نمی توانید به موفقیت و تحقق واقعی اهدافتان برسید بدون این که با آن چه واقعاً هستید کنار بیایید. توسعه فردی می تواند قسمت هایی از خودتان را که احتمالاً حتی نمی دانید وجود دارد، در معرض دید قرار دهد.
  2. جهت زندگی خود را پیدا می‌کنید:هنگامی که شما برنامه ایی برای آن چه می خواهید به انجام برسانید دارید، زندگی شما قطب نمای خود را به کار می اندازد و شما را به سمتی هدایت می کند که باید بروید.
  3. کارایی و تمرکز پیشرفته دست پیدا می‌کنید: با رشد شخصی، وضوح و دقت حاصل می‌شود. به عبارت دیگر، شما مجبور نمی‌شوید از طریق درگیر شدن با کارها، تلاش کنید. همان طور که در توسعه شخصی خود پیشرفت می‌کنید، روش‌های موثری را برای اولویت‌بندی کار و وظایف خود کشف خواهید کرد. همچنین شما قادر خواهید بود وظایفی را که بازده قابل توجهی را با استفاده از منابع قابل دسترسی فراهم می کند، مشخص کنید.
  4. با انگیزه می‌مانید: آسان ترین راه برای داشتن انگیزه در حرفه یا رشته خود داشتن تصویری روشن از پاداش های مورد انتظار برای کارهایتان است. صرف نظر از این که دست و پنجه نرم کردن باکار لذت بخش است یا خیر، انگیزه خود را حفظ خواهید کرد؛ زیرا می دانید این کار، شما را به اهداف اصلی خود نزدیک می کند.
  5. در برابر استرس، ناملایمات و تغییر مقاومت بیش‌تری خواهید داشت: زندگی یک خط مستقیم نیست، یا جایی که همه چیز طبق برنامه پیش رود. زندگی پر از فراز و نشیب است. در دوره ای از حرفه خود، با چالش هایی روبرو خواهید شد که ممکن است موقعیت شما را تهدید کنند. از طریق رشد شخصی، می توانید خود را برای اوقات سخت آماده کنید، خواه آن ها بیایند یا نه.
  6. روابط موثر ایجاد می‌کنید: روابط شما با همکاران، دوستان و سایر افراد می تواند از دو طریق کارساز باشد. آن ها می توانند دستیابی به آرزوهایتان را آسان کنند و یا رسیدن به جایی را که می خواهید دشوار کنند. از طریق رشد شخصی، می توانید فاصله استراتژیک خود را از احساسات منفی حفظ کرده و با افراد فکری یکسان در ارتباط بمانید.

مخلص کلام!

صرف نظر از این که چه کسی هستید، اهل کجا هستید یا در زندگی به کجا می روید، برای دستیابی به اهداف و خواسته‌های خود در زندگی، به توسعه فردی نیاز خواهید داشت. توسعه فردی یک سرمایه گذاری مادام العمر است، با سود و بازدهی بی پایان.

در واقع، تمام زندگی شما، هرگز برای یادگیری هر آن چه می توانید یاد بگیرید، کافی نخواهد بود و به همین دلیل هرگز نمی توانید بگویید که همه چیز را می دانید. ما معتقدیم تنها راه رشد، توسعه فردی است و به همین دلیل رشد شخصی رمز موفقیت در زندگی است.

حالا که شما به طور کلی در مورد توسعه شخصی خود ایده دارید، دوست داریم که نظرتان را با ما در میان بگذارید. آیا این مقاله برای درک بهتر شما از توسعه شخصی مفید بود؟ آیا چیزی وجود دارد که بخواهید اضافه کنید؟

منابع:

در نگارش این مقاله از منابع زیر استفاده شده است:

mind of winner

wisdom times

skill you need

tig group

آیا این مقاله مناسب بود؟

برروی ستاره ها کلیک کنید

خیلی مناسب 4.5 / 5. شمارش آرا: 8

تا این لحظه رای داده نشده است.

1 نظر

نوشتن دیدگاه