در این مطلب قصد داریم به یوگا و تاثیرات آن بر افزایش قد صحبت کنیم و در پایان آساناهای موثر بر افزایش قد را معرفی نماییم.

دغدغه قد یکی از متداول ترین دغدغه هایی است که درست یا غلط، همواره مورد توجه بوده است. بسیاری از افراد همین که پا به دوره نوجوانی می گذارند، صحبت ها در مورد میزان قد و دغدغه افزایش قد نقل محافل دوستانه شان می شود و حتی در بسیاری از موارد تبدیل به ابزاری برای ابراز وجود یا به معنی عامیانه تر کل کل می شود. 

در ابتدا، پیش از این که وارد موضوع اصلی این مطلب شویم، با ما همراه باشید تا به بررسی یک سری حقایق و یافته در رابطه با قد بپردازیم. 

برای این که به دیدگاه درستی در مورد قد خودمان دست پیدا کنیم و کمی واقع بینانه تر به مساله افزایش قد نگاه کنیم، لازم است ابتدا ببینیم چه عواملی بر میزان بلندی قد افراد تاثیرگذارند؟ پاسخ این سوال را در ادامه خدمت شما عرض خواهیم کرد. 

عوامل اصلی موثر بر میزان بلندی قد افراد کدامند؟

عوامل متعددی می توانند بر میزان رشد قد افراد تاثیرگذار باشند، اما در این میان نقش بعضی عوامل پر رنگ تر است. عوامل اصلی موثر بر میزان بلندی قد افراد عبارت اند از: 

 • ژنتیک: ژنتیک مهم ترین عامل در تعیین میزان رشد قد افراد است. مطالعات روی دوقلوهای همسان نشان داده است که ژنتیک (و وراثت) مهم ترین عامل در تعیین قد افراد است. به زبان ساده تر، اگر پدر و مادر فرد قد بلند باشند، احتمال این که فرد قد بلند باشد بیشتر است و اگر پدر و مادر فرد قد کوتاه باشند، احتمال کوتاه شدن قد فرد بیشتر است. 
 • جنسیت: جنسیت عامل بیولوژیکی دیگری است که در افزایش قد افراد تاثیرگذار است. طبق مطالعات انجام شده، به طور کلی زناننسبت به مردان، پتانسیل افزایش قد کمتری دارند. 
 • شرایط ویژه از نظر پزشکی: برخی شرایط پزشکی (مربوط به سلامت جسمی) نیز می تواند در تعیین قد فرد نقش داشته باشد. شرایطی نظیر بیماری سرطان، سندروم داون، گیگانتیسم (غول پیکری)، آتروز و غیره می تواند بر نحوه رشد قد افراد در دوران کودکی موثر باشند. 
 • تغذیه: تغذیه دیگر عاملی است که بر میزان رشد قد افراد تاثیرگذار است. دریافت تغذیه مناسب شامل منابع غذایی ویتامین ها و مواد معدنی به رشد افراد کمک می کند. بنابراین، افرادی که از تغذیه مناسب برخوردار نیستند و مواد مغذی کمتری دریافت می کنند، پتانسیل رشد قد کم تری دارند. مطالعات نشان داه است که به مرور زمان که تغذیه افراد بهبود پیدا کرده، میزان افزایش قد آن ها نیز بیشتر شده است. 
یوگا و اهمیت تغذیه در افزایش قد

Image source: https://fitnessdeals.co.in/how-to-increase-height-naturally-yogaI

 • فعالیت جسمانی: فعالیت بدنی به دلیل تأثیرگذاری بر ترشح هورمون رشد، عمل مهمی برای افزایش قد محسوب می شود. هنگامی که این هورمون ترشح می شود، کودکی که دارای صفحات رشد باز در استخوان هایش است، رشد بیشتری را نسبت به فردی که فعالیت بدنی کم تری دارد، تجربه می کند. با این حال، بعد از این که صفحات رشد بسته می شود، دیگر امکان افزایش قد وجود نخواهد داشت. 

علاوه بر موارد فوق، برخی عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر رشد قد اثرگذارند. به طور مثال، سیگار کشیدن، بارداری، مراقبت‌های پس از بارداری، کمبود وزن هنگام تولد و مشکلات بهداشتی دوران کودکی نیز می‌توانند قد افراد را تحت تأثیر قرار دهند.

تا اینجا در مورد عوامل اثرگذار بر افزایش قد صحبت کردیم و متوجه شدیم که عواملی مانند تغذیه و فعالیت بدنی که در کنترل ما هستند، بر افزایش قد تأثیرگذارند. در ادامه این بخش، می خواهیم به سوالی پاسخ دهیم که شاید برای شما هم مطرح باشد.

 آیا افزایش قد بعد از مدتی متوقف می شود؟ جواب بله است. بسته به جنسیت و عواملی که در بالا عنوان کردیم، رشد قد با رسیدن به سنین خاصی متوقف می شود، حال ممکن است برای فردی زودتر متوقف شود، برای فردی دیگر دیرتر. 

روند رشد قد برای بانوان اغلب در سنین 14 تا 15 سالگی متوقف می شود و در این سنین، بانوان به رشد کامل قد خود می رسند. این سن برای مردان حدودا 16 سالگی است و تقریبا بعد از این سنین دیگر رشد قد افراد متوقف می شود. با این حال، هنوز شواهدی وجود دارند که تایید می کنند، بسته شدن صفحات رشد گاها به تعویق افتاده و افراد پس از این سنین، افزایش قد (نه چندان محوس) را تجربه کرده اند.

دانستن این حقایق، به شما کمک می کند تا فریب تبلیغات افزایش قد (که معمولا با استفاده از داروهای شیمایی مختلف این تبلیغات را می بینیم) در سنین بالا را نخورید. با این حال، بهتر است بدانبم، با وجود این که بعد از 16 سالگی رشد بدن متوقف می شود، در مقابل از سنین میانسالی، قد افراد رو به کاهش می رود. بنابراین، در سنین پس از توقف رشد باید سراغ دستورالعمل هایی برویم که روند کاهش قد را به تعویق می اندازند. 

در ادامه، می خواهیم از اثرات یوگا بر افزایش قد و جلوگیری از کاهش قد بگوییم و آساناهایی را که در داشتن قدی بلندتر به ما کمک می کنند را معرفی کنیم.  

یوگا و افزایش قد

همان طور که دیدیم، در بخش عوامل اصلی موثر بر افزایش قد، فعالیت جسمانی به عنوان یکی از موارد مهم و اثرگذار بر افزایش قد معرفی شد که تمرینات یوگا نیز بخشی از این فعالیت ها است. 

تاثیر یوگا در افزایش قد به همراه آساناهای یوگا

Image source: https://fitnessdeals.co.in/how-to-increase-height-naturally-yoga 

انجام تمرینات یوگا به دلیل کشیدگی ای که در ستون فقرات ایجاد می‌کند، می‌تواند باعث افزایش قد ‌شود. افرادی که یوگا انجام می دهند افزایش قد بیشتری نسبت به افراد عادی دارند؛ زیرا این افراد بدن خود را در حالت بهتری نگه می‌دارند و ستون فقراتشان کشیده می‌شود. 

علاوه بر این، تمرینات یوگا باعث می شوند تا ترشح هورمون ها و غدد در بدن به تعادل برسند و این موضوع نیز در افزایش قد موثر است.

هم چنین، یوگا یکی از بهترین فعالیت‌ها برای رشد سریع در کودکان‌ است و فواید زیادی برای یوگا کاران دارد. یوگا تعادل بدن را برقرار می‌کند و استقامت و انعطاف پذیری را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، تمرینات و آساناهایی با همین هدف (افزایش قد)، در یوگا طراحی شده اند که انجام آن ها در مقایسه با سایر فعالیت های بدنی، اثرگذاری بیشتری دارد. 

تاثیری که یوگا روی افزایش قد دارد به دلیل حجم بالای حرکات کششی و طویل شدن عضلات بدن است. این تمرینات اگر از سنین پایین و کودکی انجام شوند طبیعتا، تاثیر بسزایی در رشد و افزایش قد خواهند داشت. 

در سنین بالای ۲۵ سال که رشد متوقف یا کند شده، اثری که یوگا  می گذارد این است که از کوتاه شدن، خمودگی و قوز جلوگیری می کند. علاوه بر این یوگا به کاهش فشاری که موجب سفتی عضلات پشت می‌شوند کمک می‌کند و این امر مسیر افزایش قد به اندازه‌ی حداکثر ممکن را هموار می‌سازد.

در مساله قد نکته قد واقعی و قدی که به نظر می رسد را نباید نادیده بگیریم. به طور مثال ممکن است قد فردی 170 سانتی متر باشد ولی 165 سانتی متر به نظر برسد؛ چرا؟  

در بزرگسالان، به دلیل الگوهای غلط نشستن و ایستادن، عضلات بدن به مرور فرو رفته و گرد می شوند. انجام تمرینات یوگا، از طرق کششی که در تمامی عضلات و قسمت های بدن ایجاد می کند و هم چنین با آگاهی که در فرد ایجاد می نماید تا همواره صاف بایستد یا صاف بنشیند و ستون فقرات خود را در موقعیت صحیح نگه دارد، باعث می شود تا عضلات به فرم و حالت اصلی برگردند و اگر خموده شده اند دوباره بلند و کشیده شوند. همین موضوع چنان به نظر می آید که باعث رشد و بلند شدن قد شده است.

ما به شما پیشنهاد می کنیم که برای کودکانتان از سنین پایین اقدام کنید تا تاثیر شگفت انگیز یوگا را در رشد و نمو آنها مشاهده نمایید. هم چنین، خودتان در هر سن و شرایطی که هستید می توانید انجام تمرینات بدنی یوگا، از شل شدن و تحلیل رفتن عضلاتتان پیش گیری نمایید.

راهکار یوگا برای افزایش قد چیست؟

در ادامه چند مورد از بهترین آساناهای یوگا برای افزایش قد را به شما معرفی می کنیم که می توانید در منزل انجام دهید.

 • حرکت اوتان اسانا (خم به جلوی ساده ایستاده)
 • حرکت ناتاراجاسانا (وضعیت رقص شیوا)
 • پاسچی موتان اسانا (خم به جلوی نشسته کشش کامل پشت)
 • حرکت تریکون اسانا (کشش پهلو در مثلث)
 • حرکت اوشتراسانا (کشش روی بدن در حالت شتر)
 • حرکت سوپتا پادانگشت اسانا ۱و۲ (کشیدگی پشت و داخل پا در وضعیت انگشت دست به پا بصورت خوابیده)
 • حرکت اوردواموکاشوان اسانا (سگ سر بالا )
 • حرکت سالامباساروانگاسانا (وضعیت معکوس کل بدن روی شانه ها)
 • حرکت کشش پهلو نشسته 
 • حرکت پایگئون (کبوتر ساده)

سپاس گزارم که تا پایان این مطلب همراه ما بودید. در این مطلب متوجه شدیم که میزان بلندی قد تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می شود و رشد قد بیشتر افراد بعد از 18 سالگی متوقف می شود. با این حال، تلاش برای به تعویق انداختن روند کاهش قد در میان سالی همواره ارزشمند خواهد بود. علاوه بر این، با رعایت نکات تغذیه ای، انجام حرکات بدنی موثر و توجه به توصیه های یوگا در سنین نوجوانی می توانید حداکثر افزایش قد را برای فرزندان خود میسر کنید. 

البته اگر سن شما زیر 15 سال است و این مطلب را مطالعه می کنید، هنوز برای افزایش قدتان زمان دارید، پس از این زمان بهترین استفاده را بکنید. 

نظرات و مطالب تکمیلی خود را در پایین همین مطلب با ما و سایر همراهان طاتا آکادمی در میان بگذارید.

منابع

درگردآوری این مطلب از منابع زیر استفاده شده است:

 Medical News Today

Healthline

 

آیا این مقاله مناسب بود؟

برروی ستاره ها کلیک کنید

خیلی مناسب 5 / 5. شمارش آرا: 11

تا این لحظه رای داده نشده است.

نوشتن دیدگاه