آموزش آنلاین یوگا تراپی (ویدیویی) | یوگا درمانی

آیا این مقاله مناسب بود؟

برروی ستاره ها کلیک کنید

خیلی مناسب 4.7 / 5. شمارش آرا: 31

تا این لحظه رای داده نشده است.

550,000 تومان

معرفی دوره

کلاس آموزش یوگا تراپی (یوگا درمانی) طبق اصول و تکنیک‌های درمانی یوگا طراحی شده است. این کلاس ها از پایه آغاز می‌شوند و به‌صورت ترمیک ادامه خواهند داشت.

هر ترم از کلاس آموزش یوگا تراپی (یوگا درمانی) شامل هشت جلسه است. که در هر جلسه 45 دقیقه تمرین ویدیویی و یک فایل صوتی تمرین ذهنی دریافت می‌کنید. مبنای این کلاس آموزش تمرینات بدنی یوگا (آسانا) به تمامی افراد با محدودیت های شدید هست.

کلاس آموزش یوگا تراپی برای افرادی که به علت کهولت سن دچار محدودیت شده‌اند، افرادی که از دردهای شدید در مفاصل مانند زانو یا کمر رنج می‌برند، افرادی که دچار مشکلاتی اعم از دیسک، سیاتیک و یا به طور عمومی مشکلات در ستون فقرات هستند و یا بیماری‌هایی همچون فشار خون بالا دارند طراحی شده است.

 

آموزش یوگا تراپی (یوگا درمانی)

کلاس‌‎های آموزش یوگا تراپی یا یوگا درمانی به‌صورت تخصصی و مستقیم زیر نظر مربی بین‌المللی یوگا، سرکار خانم خورسند تشکیل می‌شوند. هدف از برگزاری این دوره، ایجاد فضای مناسب و انحصاری برای دوستانی است که به دلیل محدودیت ها یا دردهای خاص، امکان شرکت در کلاس های عمومی را ندارند.

شما با حضور در این کلاس می‌توانید با توجه و آگاهی لازم تمرینات را انجام دهید و از مزایای بی شمار یوگا بهره‌مند شوید. در این کلاس‌ها انجام تمام آساناها با کمک ابزار صورت می گیرد و عمدتا از ابزارهایی مانند صندلی، بند، آجر و دیوار برای انجام آساناها استفاده می شود. تمامی حرکات بسیار ساده و راحت و اصولی آموزش داده می شوند و شما می توانید قدم به قدم با مربی پیش رفته و وارد حرکت شده، از انجام آن لذت برده و سپس خارج شوید. موارد احتیاط در نظر گرفته شده و تماما رعایت خواهد شد و جای هیچ نگرانی نخواهد بود.

همانطور که می دانید یکی از مهم ترین مزایای یوگا، ایجاد آرامش و رفع دردهای بدنی است و محققان بر این باورند که با کمک تمرینات یوگا می توان بسیاری از بیماری های جسمانی و یا ذهنی را بهبود بخشید. این دوره فرصت مناسبی برای دوستانی است که به دلیل محدودیت یا مشکلات خاص از حضور در کلاس های عمومی یوگا نگران هستند و مایلند بصورت تخصصی و درمانی کار کنند.

 

 

 یوگا تراپی از پیدایش تا محبوبیت

اصطلاح مدرن «یوگا تراپی» توسط سوامی کوالیاناندا در دهه 1920 ابداع شد. او معتقد بود که تغییرات فیزیکی و فیزیولوژیکی که از طریق انجام تمرین یوگا رخ می‌دهد، قابل اندازه‌گیری است. موضوعاتی که کوالیاناندا مطرح کرد، محققان خارجی را برای مطالعه تاثیرات یوگا به هند کشاند.

یوگا تراپی به استفاده از تمرینات یوگا برای تعدیل شرایط سلامت فیزیکی و ذهنی از طریق ارتقا خودمراقبتی است. بخواهیم کمی خودمانی‌تر بگوییم، یوگا تراپی برای تسکین و درمان دردهای فیزیکی و یا عدم‌تعادل‌های ذهنی و روحی از تمرینات و تکنیک‌های یوگا استفاده می‌کند.

در تمرینات روتین یوگا، عموما هدف پرورش جسم و ذهن است، درحالی که در یوگا تراپی، از تمرینات و تکنیک‌های خاص در یوگا و مزایای آن‌ها برای پیشگیری، بهبود و درمان بیماری‌های فیزیکی و روحی بهره می‌بریم.

این روزها یوگا تراپی بسیار محبوب شده است، به‌طوری که بسیاری از پزشکان از آن حمایت و مجلات پزشکی معتبر نتایج مثبت تحقیقات در مورد تاثیرات و مزایای یوگا را منتشر می‌کنند.

همچنین، متخصصان سلامت روان اغلب به مراجعین خود یوگا را توصیه می‌کنند و حتی در برخی موارد تکنیک‌های یوگا تراپی را با روش درمان بالینی ترکیب می‌کنند. از این رو، حتی بسیاری از تراپیست‌ها و متخصصان سلامت نیز به آموزش یوگا علاقه نشان می‌دهند.

اعتماد به یوگا تراپی در میان متخصصان به حدی فراتر رفته است که دکتر اورنیش از ایالات متحده یک روش مداخله مبتنی بر یوگا برای معکوس کردن روند بیماری قلبی استفاده ابداع کرده است. این برنامه به قدری موفق بوده که اکنون تحت پوشش بیمه سلامت همگانی قرار گرفته است.

یوگا تراپی، تمرینات یوگا (آن دسته از تمریناتی که سنت یوگا و علم پزشکی تاثیرات درمانی آن‌ را تایید می‌کنند) و نیاز‌های منحصربه‌فرد و دقیق متقاضیان را هماهنگ می‌کند و شرایط سلامت فرد را بهبود می‌بخشد.

به‌طور مثال، در مورد کمر درد، یوگا تراپی تمرینات خاص و متنوعی را برای افزایش قدرت و استقامت کمر و حتی تسکین علائم و درد دیسک کمر پیشنهاد می‌کند.

همچنین، یوگا تراپی برای مواردی نظیر اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) روش‌های تخصصی تنظیم سیستم عصبی و تقویت بازگشت آگاهی به بدن را ارائه می‌کند.

یوگا تراپی و کمر درد

 

تاثیر یوگا تراپی بر کمر درد از زبان دانشکده پزشکی هاروارد

انتظار درمان کمر درد از متداول‌ترین انتظارات افرادی است که به دنبال اثرات درمانی یوگا هستند. بسیاری از افراد یوگا را با اثرات درمانی آن بر کمر درد می‌شناسند. با اشاره به این که تاثیر یوگا بر کمر درد تنها یکی از مزایای آن است، در ادامه می‌خواهیم بیشتر به این موضوع بپذاریم.

مطلبی که در ادامه این بخش مطالعه می‌کنید توسط دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد (یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا) منتشر شده است که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

محققان دانشگاه ویرجینیای غربی، 90 بزرگسال را برای شرکت در یک آزمایش یک ساله که اثرات یوگای تراپی ایانگار و آن را تحت مراقبت های پزشکی استاندارد مقایسه می کند ، ثبت نام کردند. سنین شرکت کنندگان از 23 تا 66 سال بود و همه از کمردرد مزمن رنج می بردند.

برای نیمی از آنها 24 هفته تمرین یوگا تراپی به صورت دو بار در هفته و به مدت 90 دقیق  تجویز شد که توسط یک مربی یوگای آیینگار (یا همان آیینگر) و دو دستیار با تجربه در آموزش یوگا تراپی به افراد مبتلا به کمردرد مزمن، تدریس می‌شود.

به این افراد آموزش داده شد در روزهایی که کلاس یوگا نداشتند، با استفاده از دی وی دی، لوازم جانبی و کتابچه راهنما، 30 دقیقه در خانه تمرین کنند.

گروه دوم شرکت کنندگان (گروه کنترل) تنها با مراقبت‌های پزشکی معمول ادامه دادند و به صورت ماهانه از طریق تماس تلفنی اطلاعات آن‌ها جمع‌آوری شد.

همه افراد در ابتدای مطالعه، در اواسط راه (12 هفته)، بلافاصله پس اتمام (24 هفته) و در پیگیری شش ماه بعد، در مورد ناتوانی عملکردی، شدت درد، افسردگی و استفاده از دارو گزارش کردند.

در مقایسه با گروه کنترل (که تنها تحت درمان پزشکی و دارویی بودند)، گروه یوگا تراپی آیینگار در 24 هفته، 29٪ کاهش ناتوانی عملکردی، 42٪ کاهش کمر درد و 46٪ کاهش علائم افسردگی را تجربه کرد. همچنین، در گروه تحت یوگا تراپی تمایل به استفاده کمتر از دارو افزایش یافت و هیچ موردی از عوارض جانبی گزارش نشد.

نتایج این تحقیقات هنوز هم، با نتایج و یافته‌های سایر مطالعات یوگا در مورد کمردرد مطابقت داشت.

سایر اثرات یوگا تراپی بر جسم و روان

همان‌طور که قبلا نیز اشاره کردیم، کمر درد تنها موردی نیست که یوگا تراپی روی آن تاثیر مثبت می‌گذارد. مواردی دیگری نیز وجود دارند از مزایای یوگا تراپی بهره می‌برند. در ادامه این بخش می‌خواهیم این موارد را معرفی کنیم.

اثرات درمانی یوگا ترپی را به دو بخش سلامت فیزیکی و سلامت روان تقسیم بندی می‌کنیم.

اثرات یوگا تراپی بر سلامت روان

تکنیک‌های یوگا درمانی می‌تواند برای درمان استرس، افسردگی، عصبانیت، اختلال استرس پس از سانحه، اسکیزوفرنی، اختلالات تغذیه، اعتیاد، اوتیسم، افسردگی پس از زایمان و بیش فعالی به‌کار گرفته شود.

 

اثرات یوگا تراپی بر سلامت بدن

از تکنیک‌های یوگا درمانی می‌توان برای درمان بیماری‌های جسمانی نظیر کمر درد، دیابت، فشار خون بالا، پارکینسون، سرطان، آسیب‌های مغزی، بی‌خوابی و اختلالات خواب، بیماری‌های قلبی، چاقی، بیمار‌های خودایمنی و بسیاری موارد دیگر استفاده کرد.

نکته مهم: قبل از ثبت‌نام در کلاس یوگا تراپی، حتما با پزشک خود مشورت کنید و اگر نوع خاصی از تمرینات یوگا تراپی توسط پزشک برایتان تجویز شده است، با مشاور یا مربی در میان بگذارید.

1 نظر

 1. درود بر شما…
  من مربی یوگا هستم و می خوان بدونم آیا این دوره یوگا تراپی برای کسانی که علاقمند به یادگیری یوگا تراپی هستند هم هست؟ آیا آموزشی هم محسوب میشه؟ و اینکه در چند ترم برنامه ریزی سده؟
  سپاسگزارم.

  • شماره تماس: 00393883812599
  1. با سلام دوست عزیز
   در دوره آموزش آنلاین یوگا تراپی، مجموعه تمرینات برای رفع انواع دردها و محدودیت ها در بدن در نظر گرفته شده و نحوه توضیحات برای انجام حرکات مانند کلاس آموزش یوگای عادی است که برای یک پرتوجو که مخاطب است و قصد تمرین دارد طراحی شده است.
   در موارد مورد نیاز احتیاط‌ها تذکر داده شده و سعی شده است تا از آسیب‌های احتمالی و تشدید آسیب‌ها و محدودیت‌های قبلی پرتوجو جلوگیری شود.

   شما به عنوان مربی باید خودتان تک تک آساناها برای انواع محدودیت‌ها و بیماری‌ها را بشناسید و نحوه ورود و خروج را بدانید و طراحی تمرین کنید.
   بنابراین، این دوره می‌تواند به شما کمک کند آسناهای آموزش داده شده در این دوره را یاد بگیرید و به عنوان یک پیش نیاز برای هر مربی می‌تواند مفید باشد. با این حال، اگر به‌منظور یادگیری مربیگری یوگا تراپی می‌خواهید در این دوره شرکت کنید، باید به آن مانند پله شروع مسیر آموزش مربیگری نگاه کنید.

   با سپاس از شما

  2. سلام.
   در کلاسهای یوگاتراپی هم با مربی به صورت آنلاین در ارتباط هستیم؟یا فقط هر جلسه فایل ارسال میشود؟

   • شماره تماس: ۰۹۱۲۳۷۶۵۴۱۵
   1. سلام
    کلاس های عمومی یوگا تراپی به این صورت هست که شما به محض ثبت نام در دوره، ویدیوهای دوره رو در پنل کاربریتون مشاهده خواهید کرد و دسترسی شما به فایل ها نامحدود خواهد بود. در کنار این، شما هر زمان نیاز به پشتیبانی داشته باشید مربی با شما در تماس خواهد بود.
    در صورتی که نیاز دارید به صورت اختصاصی با مربی تمرین کنید، کلاس خصوصی آنلاین یوگا برای شما مناسب خواهد بود. این کلاس با توجه به شرایط شما کاملا شخصی سازی می شود و تمام تمرکز مربی به شما معطوف خواهد بود.

   2. سلام
    آیا نمونه ویدیویی هست که بشه تخمین بزنیم که این دوره برای سالمندان هم مناسب هست یا خیر؟ چون یک ویدیو یوگا با صندلی در یوتیوپ شما هست که فقط چند حرکت اولش رو می تونستند انجام بدن.این سری ویدیو ها ادامه همان هاست؟

    • شماره تماس: 09121831731
    1. سلام
     دوره یوگا تراپی برای سالمندان مناسب هست. در این دوره آموزش ها با در نظر گرفتن محدودیت های حرکتی، خشکی بدن و … طراحی و تهیه شده است.

    نوشتن دیدگاه