چاکرای آجنا

چاکرای آجنا چیست؟

چاکرای ششم چاکرای آجنا یا چشم سوم نام دارد. این چاکرا مهم‌ترین چاکرای بدن به حساب می‌آید. آجنا بر روی غده صنوبری تاثیر گذاشته و از طریق آن تمام غدد درون‌ریز را کنترل می‌کند. اگر چاکرای آجنا درست کار کند کل سیستم جسم، روح و روان انسان هماهنگ کار می‌کند. سمبل چاکرای آجنا نیلوفر نود و شش برگ و جایگاه آن وسط دو ابرو روی پیشانی است.

چاکرای آجنا مدام در چرخش است و جهت چرخش آن در آقایان از چپ به راست و در خانم‌ها از راست به چپ است. ﺍﯾﻦ ﭼﺎﮐﺮﺍ، ﭼﺎﮐﺮﺍﯼ ﺩﺭﮎ ﻭ ﺍﺷﺮﺍﻗﯽ ﺷﻤﺎ ﺍﺳﺖ. ﺑﺮ ﺫﻫﻨﺘﺎﻥ ﻧﻈﺎﺭﺕ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﻣﺮﮐﺰ ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻫﯽ ﻭ ﻧﺎﻇﺮ ﺑﺮ ﭼﺎﮐﺮﺍﻫﺎﯼ ﺩﯾﮕﺮ ﺍﺳﺖ.

چاکرای ششم به نام‌های پیشانی، مرکز دو ابرو، چشم سوم، چشم خرد و اتصال سه رود نیز شناخته می‌شود و نام سانسکریت آن آجنا به معنای فرمان یا مرکز فرماندهی است.

 

برخی مشخصه‌های چاکرای آجنا

رنگ چاکرای آجنا لاجوردی بوده و با غده صنوبری (رومغزی) و ادراک فراحسی ما مرتبط است. با نقاط گوش‌ها، چشم‌ها، بینی، مخچه، سینوس‌ها، صورت و سیستم عصبی ما ارتباط تنگاتنگ دارد. مانترای آن (اوم) و نت آن (لا) است. آجنا با تصورات و درک مفاهیم ذهنی در ارتباط است و هر آنچه را در خاطر می‌آوریم به حقیقت می‌بینیم.

رنگ: لاجوردی (نیلی)

جايگاه: بین دو ابرو، وسط پیشانی

قوه: حس ششم

تمايلات: شهود، ارتباطات فرا حسی

توانايي: ارتباط با دنیای ماورای فیزیک

اندام هاي وابسته: چشم‌ها، گوش‌ها و فک

غدد وابسته: صنوبری

مانترا: اوم (OM)

نت: لا

سنگ: آمیتیست، فلوریت و لولیت

تایید شفابخشی: « من می‌دانم چه کسی هستم و به شهودم اعتماد دارم».

 

ورکشاپ آموزش چاکرای آجنا

 

 

پیامدهای نامتعادل بودن چاکرای آجنا

اگر چاکرای آجنا نامتعادل باشد، قدرت تصور و خلاقیت را از دست می‌دهیم. هیپوفیز ارتباطی بسیار نزدیک با غده پینه آل یا همان صنوبری (رابط بین جسم و روح) دارد. آنچه که به عنوان شهود و قوای ماورایی می‌شناسیم، از عملکرد پینه آل است‌.

در زمان کودکی پینه آل فعال و بر هیپوفیز تاثیرگذار است و به همین جهت است که کودکان شهود ذاتی دارند. با بزرگ شدن کودک و با شرطی شدگی‌های اجتماعی و خانوادگی، پینه آل کم کم از کار افتاده و هیپوفیز بر آن حاکم می‌شود.

سالم بودن چاکرای آجنا در شما، نشانه‌هایی دارد که اگر این نشانه‌ها را در خود می‌بینید، احتمالا چاکرای آجنا در شما سالم کار می‌کند. اگر به شهود خودتان گوش می‌کنید، اگر خلاقیت زیادی در خود سراغ دارید و راه‌حل مشکلاتتان را تجسم می‌کنید، می‌توانید این علائم را به عنوان نشانه‌های سلامت چاکرای آجنا در نظر بگیرید.

 با این حال، باید حواستان به مساله دیگری نیز باشد. پرکاری چاکرای آجنا همانند کم کاری آن مشکل‌زا است. اگر دقت کرده باشید، همواره وقتی از چاکرا می‌گوییم، به باز یا بسته بودن آن اشاره نمی‌کنیم؛ بلکه، چیزی که باید روی آن تمرکز کنیم، تعادل چاکرا است. اگر چاکرای آجنا پرکار باشد، واقع بینی خود را از دست می‌دهید و مغرور، انحصار طلب و متعصب می‌شوید.

در مقابل، کم‌کاری چاکرا باعث می‌شود وقتی با موضوعی مواجه می‌شوید، به جای اینکه به صورت مستقل در مورد آن تفکر کنید، هرکسی هر چیزی می‌گوید، همان را انجام می‌دهید. با کم‌کاری چاکرای آجنا، شهود و تفکر خود را نادیده می‌گیرید، بی‌ثبات می‌شوید و شهامت و جسارت خود را از دست دهید. 

علاوه‌بر این، عدم سلامت چاکرای آجنا می‌تواند علائم دیگری نیز داشته باشد. نگرانی، سردرد مکرر، حواس پرتی، لجاجت، تنگ نظری، انکار دنیای معنوی، حافظه ضعیف و عدم توجه به راهنمایی شهود درونی از جمله علائم عدم سلامت چاکرای آجنا است.

کسانی که چاکرای چشم سوم نامتعادلی دارند، تمایل به دیدن یا ترس از دیدن فرشته‌ها، ارواح و دیگر موجودات ماورایی را در خود تجربه می‌کنند.

 

چگونه انرژی چاکرای آجنا را افزایش دهیم؟

در تمرین‌های متافیزیکی و مدیتیشن سعی بر آن است که غده صنوبری دوباره فعال شود. آجنا محل برخورد سه کانال و نادی آیدا (انرژی منفی) پینگالا (انرژی مثبت) و سوشومنا (انرژی الهی و خنثی) است. کسی که بر آجنا تمرکز کند و آن را فعال کند، کارماهای مربوط به گذشته را از بین برده است و به‌صورت روح آزاد شده‌ای در می‌آید. این چاکرا جایگاه اصلی روح است.

اگر آجنا فعال باشد دید کل‌نگر پیدا می‌کنیم و افکار ما به حقیقت می‌انجامد. درک مستقیم حقایق و دیدن آن، ما را به روشن‌بینی می‌رساند. اگر آجنا کم کار یا نامتعادل باشد، به جای آن‌که حقیقت را باورکنیم، فقط آنچه را که می بینیم باور می‌کنیم. در نتیجه عدم تعادل این چاکرا، ممکن است بینایی چشم فیزیکی ما نیز ضعیف شود.

 

فعال کردن چاکرای آجنا با استفاده از لذت بردن از طبیعت

چشم سوم با تماشای آسمان آبی پررنگ و پرستاره شب فعال می‌شود. این تجربه طبیعت ذهن شما را برروی پهنه بی‌حد و مرز تمام آنچه درفرم‌های مختلف متجلی شده است باز می‌کند، از مرز‌های لطیف، ساختارهای آن‌ها و قوانین‌شان که در پس دنیای قابل رویت حیات وجود دارد و رقص بدن‌های ملکوتی درفضای لاینتاهی را نشان می‌دهد، آگاهتان می‌سازد. علاوه‌بر این، تمرین تراتاکا یا همان تمرکز بر شعله شمع می‌تواند در فعال کردن چاکرای آجنا موثر باشد.

 

چند توصیه برای ایجاد توازن در چاکرای آجنا

  • ﺳﻌﯽ کنید ﺑﻪ ﺷﻢ ﻭ ﺷﻬﻮﺩ ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ ﺍﻋﺘﻤﺎﺩ ﮐﻨﯿﺪ
  • ﺗﻤﺮﯾﻨﺎﺕ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻣﺮﺍﻗﺒﻪ ﻭ ﺗﺠﺴﻢ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﯿﺪ.
  • ﺍﺑﺮﺍﺯ ﻋﻘﯿﺪﻩ ﮐﻨﯿﺪ و شهامت ابراز عقیده داشته باشید.
  • تواضع و فروتنی را جایگزین غرور و تکبر کنید.

 

کلام پایانی!

همان‌طور که در این مطلب اشاره شد، چاکرای آجنا مهم‌ترین چاکرای بدن است و اگر درست کار کند کل سیستم جسم، روح و روان انسان هماهنگ کار می‌کند. فعال و متعادل بودن این چاکرا نه تنها در سلامت جسم تاثیرگذار است، بلکه در سلامت روح و روان نیز بسیار موثر است. اگر تمایل دارید در مورد این چاکرا بیشتر بدانید، در ورکشاپ آموزشی چاکرای چشم سوم، به طور کامل به این چاکرا پرداخته شده و تمام زوایای آن بررسی شده است.

آیا این مقاله مناسب بود؟

برروی ستاره ها کلیک کنید

خیلی مناسب 4.5 / 5. شمارش آرا: 14

تا این لحظه رای داده نشده است.

نوشتن دیدگاه