در مطلب اهمیت توسعه فردی درباره این موضوع صحبت کردیم که چرا توسعه فردی مهم است و در پاسخ به این پرسش، دلایل موجود را شرح دادیم و از ثمرات و فواید حاصل از قرار گرفتن در مسیر توسعه گفتیم.

نکته ای که در مورد بسیاری از مفاهیم کلی وجود دارد این است که در مواجهه با آن‌ها احتمالا قرار است بگوییم: «خب! حالا من فهمیدم توسعه فردی چیه. لز کجا شروع کنم؟». دقیقا کاری که قرار است در طاتا آکادمی انجام دهیم، همراهی شما در این مسیر است.

در این مطلب می‌خواهیم در مورد مهم‌ترین مهارت‌ها برای توسعه فردی که هر فرد در ابتدای این سفر باید بشناسد بپردازیم.

توسعه فردی می‌تواند شامل هر مهارتی باشد که برای بهبود خود ایجاد می‌کنید؛ در مورد احساسات، افکار یا رفتارهای شما. در واقع مهم نیست که می‌خواهید اول کدام مهارت را بهبود ببخشید. کلید پیشرفت شخصی برداشتن گام‌های درست است. گام‌هایی که به شما کمک می‌کنند تا به هر هدفی که دنبال می‌کنید، برسید.

حال می‌رسیم به سوالی که موضوع اصلی این مطلب است، «مهم‌ترین مهارت‌های توسعه فردی کدامند؟» در جواب باید گفت: این واقعاً به آن‌چه می‌خواهید به‌دست آورید بستگی دارد. با این حال، در ادامه نُه راهکار اثربخش را معرفی می‌کنیم که برای تعیین مسیر پیشرفت شخصی موفق، به شما کمک می‌کنند.

مهم ترین مهارت‌ها برای توسعه فردی

1. احساس می‌کنید به چه مهارتی بیش‌تر نیاز دارید؟

در ابتدا به این که به کدام مهارت‌های توسعه فردی نیاز دارید تا توسعه دهید یا بسازید، فکر کنید. اولین قدم در هر استراتژی توسعه شخصی این است که بفهمید چگونه از وقت خودتان بهترین استفاده را بکنید. اگر قصد برنامه‌نویسی ندارید، یادگیری نحوه کدنویسی و برنامه‌نویسی چندان منطقی نیست. یا چرا باید سعی کنید فشار 400 کیلو وزنه را تحمل کنید، اگر قصد ندارید وزنه‌بردار شوید؟ این‌ها می‌تواند یک سرگرمی باشد، اما توسعه فردی در مورد ایجاد مهارت، برای رسیدن به اهداف شما است. بنابراین خوب است که کمی به عکس‌العمل خود دقیق‌تر شوید. اگر بهتر شدن هدف شماست، این مقاله را دنبال کنید و ببینید چه مهارت‌هایی را باید در خودتان ایجاد کنید.

2. تفکر کارآفرینی را در خودتان رشد دهید!

همه می‌توانند از شیوه تفکر مانند یک کارآفرین، صرف نظر از این که یک کارآفرین هستند یا نه، بهره‌مند شوند. چرا؟ از آن‌جا که کارآفرینان خلاق هستند، در برنامه‌ریزی برای نتایج احتمالی، تبحر دارند و همین طور در خلق چشم‌انداز یا رویای خود مهارت دارند و شاید مهم‌تر از هر چیز، در مورد رشد شخصی، سازگار با انواع شرایط هستند.

با توسعه تفکر کارآفرینی، بهتر می‌توانید با  شرایط مختلف سازگار شوید تا بتوانید راحت‌تر به اهداف خود برسید، خواه این اهداف برای شروع کسب‌وکاری باشد که تأثیر مثبتی در جهان بگذارد، یا خود را برای بازنشستگی پیش از موعد آماده کنید یا حتی بخواهید به قله اورست صعود کنید.

3. یک ذهنیت رشد ایجاد کنید!

ما اگر یک “ذهنیت ثابت” داشته باشیم، ممکن است از چالش‌هایی که می‌توانند به رشد ما کمک کنند، پرهیز کنیم. اما این طرز تفکر می‌تواند مشکل ساز باشد؛ زیرا ترس ما از اشتباه کردن می‌تواند ما را به اجتناب از چالش‌ها و تجربیات جدید سوق دهد؛ تجاربی که به رشد ما کمک می‌کنند تا از راه‌های مهم و موثر، خود را بهبود دهیم و زندگی موردنظر خود را خلق کنیم.

داشتن ذهنیت رشد یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها برای توسعه فردی است؛ اگر “ذهنیت رشد” داشته باشیم، چالش‌ها را جستجو می‌کنیم، زیرا بیشتر از این که احساس کنیم باهوش هستیم یا به کاری که انجام می‌دهیم اطمینان داریم، به یادگیری و رشد اهمیت می‌دهیم. به همین دلیل کسانی که ذهنیت رشد دارند، اغلب به سادگی می‌توانند مهارت‌های جدید و بیش‌تری را در خود توسعه دهند. آن‌ها معتقدند که می‌توانند و بنابراین، واقعاً در این زمینه کار می‌کنند.

4. سازوکار آرامش‌دهنده خودتان را ایجاد کنید!

سطح بالای استرس نه تنها برای سلامتی ما مضر است، بلکه می‌تواند مانع از دستیابی موثر به اهداف و پیشرفت‌مان شود. با یادگیری استراتژی‌های موثر و ماندگار برای کاهش استرس، بدن و ذهن شما برای رسیدگی به چالش‌های اجتناب ناپذیری که هنگام تلاش برای پیشرفت به وجود می آیند، آماده تر می‌شوند. برای ایجاد چنین سازوکاری می توانید از آموزه‌های یوگا کمک بگیرید.

5. انعطاف‌پذیری ایجاد کنید!

انعطاف پذیری مهارت فوق‌العاده مهمی است که به شما کمک می‌کند پس از زمین خوردن به سرعت به مسیرتان برگردید. این یکی از مهم‌ترین مهارت‌های موفقیت است؛ زیرا اگر در هنگام شکست تلاش نکنیم، هیچ‌یک از ما به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسیم. ما می‌توانیم با بهبود مهارت‌هایی مانند کنترل احساسات، هوشیاری و مثبت‌نگری، در خود انعطاف پذیری ایجاد کنیم.

6. محدوده ارزش‌های خود را توسعه دهید!

زندگی با ارزش‌های اصلی ما همیشه آسان نیست. اما وقتی زندگی را بدون پیروی از ارزش های شخصی خودمان پشت سر می‌گذاریم، به راحتی گم می‌شویم. ممکن است ناگهان “بیدار شویم” و متوجه شویم که آن چیزی نیستیم که می‌خواهیم باشیم یا جایی که می‌خواهیم باشیم، نیستیم. به همین دلیل هم‌سویی با ارزش‌های شخصی خودمان بسیار مهم است.

ارزش‌های شما چیست؟ شاید مهربانی، کنجکاوی، خلاقیت، سخت‌کوشی یا روابط شخصی! ارزش‌های شخصی خود را مشخص کنید تا بدانید کدام اقدامات با آن ارزش‌ها هم‌سو هستند.

7. یک برنامه توسعه شخصی مخصوص خودتان ایجاد کنید!

یکی از کلیدی‌ترین مهارت‌ها برای توسعه فردی، داشتن یک برنامه خوب است. یک برنامه توسعه شخصی خوب، همه این عوامل چه چیز، چطور، چرا و چه وقت را در نظر می‌گیرد. بنابراین از خود بپرسید:

  • چه مهارت‌هایی ایجاد خواهید کرد؟
  • چگونه آن‌ها را می‌سازید؟
  • چرا آن‌ها را می‌سازید؟
  • چه‌موقع آن‌ها را می‌سازید؟

8. پیشرفت خود را در رشد شخصی ثبت کنید!

پیگیری پیشرفت ما در حالی که به سمت اهداف توسعه شخصی خود پیش می‌رویم، برای اطمینان از این که در مسیر صحیحی قرار داریم، یک راهنما برای ماست. در صورت خارج شدن از مسیر، می‌توانیم مکث کنیم و جهت خود را تغییر دهیم.

با حفظ خودآگاهی و بررسی مداوم خود، می‌توانیم مواردی که باید زمان و تلاش بیش‌تری به آن‌ها اختصاص دهیم، شناسایی کنیم. در نتیجه، ما می‌توانیم پیشرفت بهتری در جهت توسعه فردی خود داشته باشیم.

9. توسعه فردی خود را به روش‌های جدید ادامه دهید.

کاملا واضح است: هرچه بیش‌تر راه خود را توسعه دهیم، مهارت‌های ما گسترده‌تر خواهد شد و موفقیت بیش‌تری خواهیم داشت. بنابراین سعی کنید چند مهارت عاطفی جدید یاد بگیرید یا کارهایی برای ایجاد مهارت‌های جدید انجام دهید. ممکن است شما چیزی یاد بگیرید که زندگی شما را تغییر دهد!

حال که در مورد راهکارهای شناسایی مهارت های مهم و چیستی توسعه فردی صحبت کردیم زمان آن رسیده است تا لیستی از این مهارت ها را ارائه کنیم. در ادامه این سفر به تک تک این مهارت ها خواهیم پرداخت.

توسعه مهارت های مهم در مسیر توسعه فردی
خودآگاهی توانمندسازی ناحیه امن
دانش عملکرد دانش و آگاهی هوش هیجانی
مسئولیت‌پذیری یادگیری تسلط
توانایی اصلاح کردن خلاقیت رویارویی با شکست
ارزش ها و یکپارچگی تغییر رهبری
هویت و عزت نفس موقعیت اجتماعی خودانگیزشی
دیدگاه یا نگرش فرهنگ سلامتی و تناسب اندام
کیفیت زندگی خودشکوفایی

با توجه با لیست مهارت هایی که ارائه کردیم، می توانید تشخیص دهید که کدام مهارت برای شما اولویت بیشتری دارد و سپس شروع به حرکت در مسیر توسعه فردی کنید. هرچند، شاید قبلا در مسیر بوده‌اید و الان متوجه شده‌اید که بخشی از مسیر را پشت سر گذاشته‌اید. اگر مهارت‌های دیگری می‌شناسید یا تجربه شخصی دارید، زیر همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این مقاله مناسب بود؟

برروی ستاره ها کلیک کنید

خیلی مناسب 5 / 5. شمارش آرا: 2

تا این لحظه رای داده نشده است.

نوشتن دیدگاه